03/03/2024
Aktualności Biznes

Można już planować wydatki

Można już planować wydatki

Wypłatę dodatkowych świadczeń pieniężnych, czyli tzw. „trzynastek” rozpoczyna Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będą one wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca, która w tym roku wynosi 1588,44 zł brutto. Pierwsi emeryci i renciści otrzymają pieniądze już w piątek, 31 marca.

reklama

Tzw. „trzynastka” przysługuje wszystkim, którzy na dzień 31 marca będą mieli zapewnione prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia. Nie trzeba składać żadnych wniosków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi całą procedurę automatycznie, z urzędu, a pieniądze zostaną wypłacone wraz z kwietniowym świadczeniem. Emeryci lub renciści mogą liczyć na zastrzyk gotówki w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca, która obecnie wynosi 1588,44 zł brutto.

Ze względu na to, że 1 kwietnia wypada w sobotę, ZUS rozpocznie wypłaty trzynastych emerytur już 31 marca. Kolejne terminy to 5, 6, 10 , 15, 20 oraz 25 kwietnia. Natomiast osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych otrzymają dodatkowe roczne świadczenia w maju.

Jeżeli termin wypłaty przypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy, to ZUS wypłaci świadczenia przed dniem wolnym. Jeśli np. termin płatności emerytury lub renty to 10 kwietnia, a tym roku jest to Poniedziałek Wielkanocny, to uprawniony otrzyma swoje świadczenie wraz z „trzynastką” jeszcze przed tą datą.

Przypomnijmy, trzynasta emerytura, czyli dodatkowe świadczenie pieniężne, została po raz pierwszy wypłacona w 2019 roku. Od 2020 roku jest gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce.

fot. źródło: adobe stock

reklama