07/05/2024
Aktualności

W Łebie… o budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej oraz inwestycjach towarzyszących [zdjęcia]

W Łebie… o budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej oraz inwestycjach towarzyszących [zdjęcia]

W Rybackim Centrum Kultury i Formacji „Boleniec” w Łebie odbyło się spotkanie informacyjne, podczas którego przedstawiciele Spółki „Polskie Elektrownie Jądrowe”, PKP Polskich Linii Kolejowych, Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i pracownicy Lokalnego Punktu Informacyjnego „Świadomie o atomie” w Choczewie przedstawili aktualny status prac, związanych z przebiegiem całej inwestycji. W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób, w tym m.in.: senator RP – Kazimierz Kleina, władze samorządowe Łeby (Burmistrz – Andrzej Strzechmiński wraz z Z-cą – Krzysztofem Królem), powiatu lęborskiego (Mirosław Tandek – Przewodniczący Rady Powiatu Lęborskiego), przedstawiciele Stowarzyszenia „Bałtyckie SOS”, ruchu społecznego „Nie dla atomu w Słajszewie”, mieszkańcy miasta.

reklama

Organizatorzy zastrzegli już na samym początku, że spotkanie miało charakter czysto informacyjny i nie było tożsame z udziałem społeczeństwa w wydawaniu decyzji środowiskowych. Dyskutowano głównie o aktualnym stanie przebiegu inwestycji, przyszłej linii kolejowej, drodze z Łęczyc do planowanej lokalizacji przyszłej elektrowni  atomowej „Kopalino-Lubiatowo” oraz ich wpływie na lokalne środowisko i przyrodę. Wiele miejsca poświęcono też zagadnieniom związanym z przebiegiem przyszłej linii kolejowej, której ostateczny przebieg nie jest jeszcze przesądzony. Opcją preferowaną jest reaktywacja linii kolejowej „230” z Wejherowa do Choczewa i elektrowni atomowej a następnie do Łeby, przez Steknicę i dalej linią „229” do Lęborka. Zwrócono uwagę na stanowczy sprzeciw radnych Gminy Choczewo odnośnie takiego przebiegu linii kolejowej. Przedstawiono wady i zalety obu wariantów linii kolejowej (do Łeby oraz przez Garczegorze do Lęborka).

Jeszcze w miesiącu marcu br ma nastąpić podpisanie umowy z Wykonawcą opracowania „Koncepcji programowo-Przestrzennej dla dwóch zdefiniowanych wariantów przyszłej linii kolejowej”. Budowa linii kolejowej ma się odbyć w dwóch etapach, najpierw na odcinku Lębork – Steknica – Elektrownia Atomowa – Choczewo (II kw. 2025 r. do IV kw. 2026 r.) a następnie na odcinku Wejherowo – Choczewo wraz z elektryfikacją linii kolejowej (od II kw. 2025 do IV kw. 2027 r.).

Rozmawiano też o wariantach zakwaterowania „całorocznego” osób, mających budować pierwszą polską elektrownię atomową, których w tzw. „piku” ma być ponad 8000. Połowa z nich miałaby zostać zakwaterowana na terenie 19 okolicznych gmin, oddalonych maksymalnie o 1 godzinę jazdy samochodem od lokalizacji „Kopalino-Lubiatowo” (gł. w gminie Choczewo i na terenie Łeby). Dla pozostałych 4000 osób miałyby powstać budynki mieszkalne na terenie Choczewa, choć brane były pod uwagę i inne lokalizacje takiego „osiedla” (Nowa Wieś Lęborska, Bolszewo).

Środowe spotkanie trwało blisko 4 godziny (17-21) i momentami miało bardzo burzliwy przebieg. Przedstawiciele Spółki „PEJ” zapowiedzieli kolejne tego typu spotkania z mieszkańcami poszczególnych gmin i lokalnych władz samorządowych.

reklama
reklama

2 Komentarze

    Dyletanci, którzy chcą zaorać naszą wieś pod elektrownię jądrową, wmawiają nam, że będziemy żyli jak w sanatorium. I nic nam nie grozi, bo tak „stwierdzili eksperci”. Chcę przypomnieć, że tacy sami „eksperci” przygotowali nam wybory kopertowe, zbudowali 1000000 samochodów elektrycznych (w Górach Izerskich :)), elektrownię w Ostrołęce i inne „maile Dworczyka. Drogi nie potrafią w terminie zbudować, za to chcą przez pierwsze 2-3 lata budowy rujnować drogi istniejące. ŻENADA

    15
    2

    20 lat placu budowy. Tutaj już nikt nie przyjedzie. Łeba straci bezpowrotnie, czas sprzedawać.

Komentarze są wyłaczone