18/05/2024
Aktualności Kultura

Tegoroczny „Dzień Jedności Kaszubów” odbędzie się w Gniewinie…

Tegoroczny „Dzień Jedności Kaszubów” odbędzie się w Gniewinie…

Tegoroczny „Dzień Jedności Kaszubów” wraca formułą do tradycyjnych imprez organizowanych z okazji tego święta. Zaplanowano bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach, będą występy, warsztaty, pokaz filmu, spotkania z kaszubskimi twórcami itp. Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające tę pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. W dn. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „Księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

reklama

Tegoroczne święto odbędzie się 19 marca w Gniewinie (pow. wejherowski). Będzie on nawiązywał formułą do poprzednich edycji tego wydarzenia. Z powodu pandemii przez dwa lata nie organizowano tego święta Kaszubów. W 2022 r. gospodarzem wydarzenia był Sopot. Ostatni „tradycyjny” Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2019 r. w Żukowie.  Obchodom w Gniewinie towarzyszyć będą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. Zaplanowano też bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach.

– Z roku na rok w imprezie uczestniczy coraz więcej młodych ludzi, rodzicom i dziadkom towarzyszą nawet kilkuletnie dzieci. W efekcie rekordy w jednoczesnej grze na instrumencie pobito w Kościerzynie, gdzie zagrało wspólne 281 osób, następnie w Sierakowicach przy udziale 314 muzyków, zaś  podczas spotkania w Sulęczynie zagrało razem aż 346 osób. Obecny rekord należy do obchodów w Bojanie z 2016 roku, gdzie zagrało 372 akordeonistów – informuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie rozpocznie się mszą św. w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika o godz. 11:30.

Atrakcje w dniu wydarzenia:

  • Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach 
  • Występy lokalnych artystów, zespołów regionalnych
  • Występ Pomorskiego Teatru Nobilis z spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką”
  • Seans filmu fabularnego pt.  „Jutro będzie padać”, opowiadającego o losach Kaszubów podczas drugiej wojny światowej
  • Warsztaty dla dzieci „W świecie kaszubskich bajek”
  • Atrakcje plenerowe dla dzieci – skakańce, dmuchańce
  • Wystawa haftu kaszubskiego, wystawa akordeonów, wystawa o Józefie Wybickim
  • Ogrody literatury – spotkania z autorami i literaturą kaszubską 
  • Turniej Gry w „Baśkę”

Źródło informacji: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, ekspresskaszubski.pl; zdjęcie: kartuzy.info (fot. AL)

reklama
reklama
POLECAMY
 
close-link