07/05/2024
Aktualności

Już po raz XII cała Polska zachwyci się sowami – Noc Sów 2023 [zdjęcia]

Już po raz XII cała Polska zachwyci się sowami – Noc Sów 2023 [zdjęcia]

Pomysłodawcami i organizatorami Nocy Sów jest „Stowarzyszenie Jestem na pTAK”. W Noc Sów włączają się też inne organizacje i instytucje, a także przyrodnicy i obserwatorzy przyrody z różnych części kraju. Wydarzenie na stałe zagościło nie tylko w naszym kalendarzu, a także wszystkich miłośników Sów w Polsce. Dzięki współpracy z wolontariuszami ornitologami, edukatorami i pasjonatami ptaków wspólnie odkrywamy świat Sów, opowiadamy o poszczególnych gatunkach i ich biologii, poznajemy metody badań i ochrony Sów oraz dowiadujemy się, jak dużą rolę pełniły w naszej kulturze i legendach. Co więcej, wychodzimy w teren, gdzie nasłuchujemy, obserwujemy i poznajemy Sowy. A wszystko to podczas pełni księżyca, w jedną z marcowych nocy, kiedy większość Sów jest najbardziej aktywna. Za nami inauguracyjne spotkanie w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Czołpinie (10.02.br), kolejne odbędą się w Łebie i Rowach.

reklama

Najbliższe spotkanie z sowami zaplanowano na piątek, 17.02.br w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec w Łebie (ul. Św. Jakuba Apostoła 25, godz. 17:00). W programie prezentacja o niesamowitych przystosowaniach sów, możliwość obejrzenia kilku gatunków z bliska, a także warsztaty dla małych detektywów, podczas których uczestnicy będą mogli sprawdzić co sowa zjadła na kolację. Na zakończenie część manualna, wykonanie przez uczestników warsztatów sowich breloczków. Zapisy u Michaliny Pączkowskiej: m.paczkowska@slowinskipn.pl lub tel. 505-028-857

Zapraszam do Leśnego Laboratorium. Podczas zajęć poznamy sowy występujące w Polsce i przyjrzymy się kilku z nim nieco bliżej. Sprawdzimy, gdzie sowa ma uszy i dlaczego ma takie duże oczy. Poddamy dokładnej analizie sowie piórka i zbadamy dlaczego sowi lot jest zupełnie bezgłośny. Przyjrzymy się wypluwkom – czy uda się zgadnąć co sowa zjadła na kolacje po fragmentach kości, pokryw skrzydeł, piórek, sierści? W rolę detektywów sowiej diety wcielą się uczestnicy. Na zakończenie, aby wrażenia można było zabrać ze sobą do domu wykonamy własnoręcznie sówki – breloczki – zaprasza Michalina Pączkowska, biolog, ekolog morza, specjalista ds. edukacji w Słowińskim Parku Narodowym.

Źródło informacji: slowinskipn.pl, nocsow.pl, gp24,pl;  zdjęcie: slowinskipn.pl/pixabay

reklama
reklama

1 Komentarz

    Ile potrwa spotkanie w Łebie?

Komentarze są wyłaczone