30/11/2023
Biznes

Faktoring dla transportu

Faktoring dla transportu

Faktoring jest usługą, która zdobywa coraz większą popularność w Polsce – korzystają z niej firmy trudniące się handlem, przedsiębiorstwa budowlane, firmy usługowe, restauracje i sklepy internetowe. Nie ulega jednak wątpliwości, że jedną z gałęzi gospodarki, w której faktoring cieszy się największym zainteresowaniem, jest transport. Dlaczego faktoring tak dobrze działa w transporcie? Jak wybrać odpowiedni rodzaj faktoringu dla transportu? Odpowiadamy!

reklama

Faktoring w skrócie

Faktoring jest usługą, w ramach której przedsiębiorcy mogą sprzedawać faktury wystawiane stałym klientom. Dzięki temu firma zyskuje natychmiastowy dostęp do gotówki, co przydaje się szczególnie w sytuacji, gdy przedsiębiorca oferuje klientom odroczoną płatność.

Można zadawać sobie pytanie: dlaczego więc w ogóle wystawiać faktury z odroczoną płatnością, skoro później trzeba szukać możliwości ich sfinansowania? 

Odpowiedź jest prosta: mechanizmy BNPL (Buy Now, Pay Later) zyskują popularność zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców. Jeżeli uwzględniasz możliwość dokonania odroczonej płatności przez swoich kontrahentów, zwiększasz tym samym konkurencyjność swojej oferty. Jeśli klientowi zależy na odroczeniu płatności, z pewnością wybierze sklep, który ją oferuje – często nawet, jeżeli zamawiane produkty kosztują nieco więcej.

Z punktu widzenia sprzedającego oferowanie odroczonej płatności to w rzeczywistości kredyt kupiecki. Z tego też powodu sprzedający ponosi pewne ryzyko. Tutaj na scenę wchodzi faktoring online dla firm transportowych, który umożliwia ograniczenie, a nawet zniwelowanie ponoszonego ryzyka. 

Faktoring w transporcie – praktyka

Na początku artykułu wspominaliśmy o tym, że to właśnie branża transportowa często korzysta z faktoringu. Dlaczego usługa jest tak popularna w branży TSL? Głównym powodem jest to, że powszechnie stosuje się odroczone płatności, a do tego firmy transportowe narażone są na przesunięcia w łańcuchu dostaw. Biorąc pod uwagę to, jak skomplikowane są te łańcuchy i z jak wielu ogniw się składają, nikogo nie powinien dziwić ten fakt. Właśnie dlatego firmy TSL decydują się na dodatkowe zabezpieczenie w postaci faktoringu. Jak to działa?

Przewoźnicy, którzy współpracują jednocześnie z wieloma stałymi klientami oferują im odroczone terminy płatności, ale jednocześnie chcą mieć możliwość skorzystania z gotówki, gdy zajdzie taka potrzeba, dlatego zawierają umowę faktoringową, w ramach której otrzymują dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego.

Kwotę limitu mogą następnie wykorzystać na sprzedaż wystawionych faktur. W ten sposób nie będą musieli oczekiwać na spłatę od klienta – pieniądze otrzymają natychmiast. Takie wykorzystanie faktoringu pozwala przedsiębiorcom na spokojne kontynuowanie działalności, a także planowanie inwestycji i rozwoju. Jeżeli firma wie, że niezależnie od tego, kiedy kontrahent zdecyduje się na uregulowanie należności, może uzyskać dostęp do środków w dowolnym momencie, z większą pewnością może planować dalsze ruchy. Faktoring online daje również gwarancję, że firma nie ucierpi, gdy pojawi się ewentualny zator płatniczy – wciąż będzie mogła odprowadzić podatki, zapłacić pracownikom czy zadbać o stan techniczny floty. 

Co równie istotne, faktoring w transporcie wiąże się z ubezpieczeniem należności od ewentualnej niewypłacalności kontrahenta. Zabezpiecza to przedsiębiorcę przed sytuacją, w której kontrahent nie jest w stanie zapłacić należności wynikającej z faktury. Firmy korzystające z faktoringu mogą także wybrać pomiędzy faktoringiem pełnym a niepełnym, jawnym a cichym i wieloma innymi wariantami usługi. 

Artykuł partnera.

reklama
POLECAMY
 
close-link