16/06/2024
Aktualności

Gazyfikacja gminy Cewice wstrzymana!

Gazyfikacja gminy Cewice wstrzymana!

Mieszkańcy gminy Cewice nie zostaną szybko podłączeni do sieci gazowej. Wstrzymanie planów budowy sieci gazociągów w gminie potwierdziła Polska Spółka Gazownictwa. Według PSG zadanie to straciło efektywność ekonomiczną. Jednym z powodów były tez protesty niektórych mieszkańców odmawiających by gazociąg przechodził przez ich działki.

reklama

Polska Spółka Gazownicza sugeruje bym projekt budowy gazociągu odkupił, sfinansował jako gmina a jest to niemożliwe finansowo – mówił do radnych w grudniu na sesji rady wójt Jerzy Bańka. – Ubolewam, że to nasza gmina dla której gaz jest szansą na rozwój, alternatywą zostanie niego pozbawiona. Nie wiemy co będzie za kilka lat, jakie będzie ekonomiczne zasilanie naszych źródeł ogrzewania. Jako gmina nie ponosiliśmy żadnych kosztów, no tyle co dawaliśmy uzgodnienia by gazociąg przechodził przez nasze gminne tereny. Lasy Państwowe po negocjacjach udostępniły już swój teren, Zarząd Dróg Wojewódzkich a mieszkańcy zaprotestowali…
Mniejsze zainteresowanie gazem ziemnych spowodowane jest niepewnością co do jego ceny i dostępnością. Wszystko za sprawą wojny na Ukrainie i kryzysem energetycznym.
Wstrzymanie gazyfikacji gminy, które było na etapie wykonywania dokumentacji projektowej sieci potwierdził rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Cendrowski.

Spółka na każdym etapie realizacji inwestycji przeprowadza analizę jej opłacalności. Ze względu na wzrost kosztów to zadanie utraciło efektywność ekonomiczną. Spółka jest gotowa podjąć się realizacji tej inwestycji, jeśli zadanie uzyska efektywność ekonomiczną, tzn. jeśli pojawiłby się klient deklarujący chęć odbioru takiej ilości paliwa gazowego, która gwarantowałaby opłacalność inwestycji – zapewnia rzecznik prasowy PSG.
Zakres zadania na które opracowywana jest dokumentacja obejmuje gazociągi średniego ciśnienia dn225/160/110/63 o łącznej długości ok. 30 km. Dotyczy włączenia od istniejącej sieci gazowej w Lęborku do miejscowości Cewice oraz Siemirowice (do kotłowni) z rozprowadzeniem po ulicach miejscowości Cewice. Przybliżony koszt budowy sieci gazowej to ok. 9 mln zł.

reklama