Coraz gorzej radzą sobie w rankingu PERSPEKTYW lęborskie szkoły średnie. W najnowszym zestawieniu szkoły z Lęborka zajęły odległe miejsca w Polsce i województwie. Co gorsza oprócz jednego przypadku obniżyły swoje lokaty w stosunku do roku poprzedniego. Co jest tego przyczyną?
Ranking PERSPEKTYW – najpopularniejszego portalu edukacyjnego w przypadku liceów ocenia je na podstawie trzech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych.
W kategorii Licea sklasyfikowano 1000 szkół w Polsce. Na najwyższej 444. pozycji znalazło się Społeczne Liceum Ogólnokształcące. Rok temu szkoła z ulicy Okrzei zanotowała 163. pozycję w kraju i 11. w woj. pomorskim. W najnowszym zestawieniu w województwie pomorskim szkoła zajęła 28. pozycję.
Spadek zanotowało również I Liceum Ogólnokształcące w Lęborku. Popularny „Żerom” sklasyfikowano na 634. pozycji w Polsce i 44. w województwie. Rok temu „Jedynkę” sklasyfikowano na 557. pozycji w Polsce i 40. w województwie. Nasze najlepsze liceum publiczne wyprzedziło wiele „Ogólniaków” z Trójmiasta a także po dwa z Tczewa, Słupska, Rumii i Kwidzyna i po jednym z Starogardu Gdańskiego, Człuchowa, Kościerzyny, Wejherowa, Bytowa i Malborka.
Na liście tysiąca najlepszych liceów w Polsce nie sklasyfikowano II Liceum Ogólnokształcącego.
Lęborskich liceów i techników zabrakło w rankingu maturalnym w którym na podstawie wyników matur sklasyfikowano 300 szkół.
W rankingu Techników 2023 spośród 500 sklasyfikowanych szkół w Polsce najwyżej oceniono, podobnie jak w latach ubiegłych Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu Zajął on 242. miejsce w kraju i 16. w województwie pomorskim. To leki wzrost w porównaniu z rokiem 2022 kiedy to „Rolniczak” sklasyfikowano na 250. miejscu w kraju i 19. w województwie.
Poza „pięćsetką” w Polsce sklasyfikowano Powiatowe Centrum Edukacyjne. „Budowlanka zajęła 54. miejsce w województwie pomorskim (w roku 2022 było to 45. miejsce) na 67 sklasyfikowanych na Pomorzu szkół.
Trudno być zadowolonym także z pozycji Zespołu Szkół Mechaniczno – Informatycznych. W skali kraju popularny „Mechanik” nie zmieścił się w pierwszych 500 szkołach a w województwie pomorskim zajął 62. miejsce (rok wcześniej była to 49. pozycja).
Technika w Polsce zostały ocenione zostały za pomocą czterech kryteriów: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.
Rankingi liceów i techników PERSPEKTYWY 2023 dostępne tutaj:
https://2023.licea.perspektywy.pl/2023/rankings
https://2023.technika.perspektywy.pl/2023/rankings
