Aktualności Kultura

Lęborskie czwartki: „Lęborska Loża Masońska. Historia i legendy!

Lęborskie czwartki: „Lęborska Loża Masońska. Historia i legendy!

19 stycznia, o godz. 17.00 w klubie biblioteki odbędzie się spotkanie na temat: „Lęborska Loża Masońska. Historia i legendy.”, które poprowadzi Pan Mariusz Baar, genealog i przewodnik PTTK.

reklama

Kilka słów o prelegencie – Pasjonat historii regionalnej, społecznik, przewodnik PTTK, genealog. Od początku lat 90 tych interesuje się Ziemią Lęborską i jej historią, najbardziej tą przed 1945 rokiem. Prowadzi stronę www.reiseleiter-leba.eu ,na której znajdują się setki archiwalnych zdjęć i starych pocztówek Błękitnej Krainy i nie tylko.

Temat loży masońskiej to tylko niewielki wycinek historii Lęborka, niemniej dość intrygujący i tajemniczy. Rytuały wolnomularzy obrosły legendami i mitami. Do dziś na Wikipedii podana jest nieprawdziwa lokalizacja siedziby masonów lęborskich.

reklama

źródło: lębork.pl

reklama

3 Komentarze

  Chciałabym zapytać o prawidłową lokalizację loży masońskiej w Lęborku

  Prosiłbym Szanowna Redakcję o wklejenie mojego komentarza. Z góry dziękuję

  Szanowni Państwo, to było bardzo ciekawe spotkanie, choć ze względu na dość trudny dostęp do materiałów źródłowych, można powiedzieć, że choć były to wiadomości podstawowe zaledwie, to na początek wystarczające na dziś dla mieszkańca Lęborka.
  Odpowiadając na Pani pytanie odnoście lokalizacji budynku loży masońskiej w naszym mieście, mogę podać na podstawie przekazu Pana Baara, że to był obszar powiedzmy od brzegów rzeki Łeby do tyłów willi przy ul. Bohaterów Westerplatte i ul. Mostnika. Częściowo na tym terenie działa dziś gospodarstwo Państwa Gniedziejków.
  Poniżej zamieszczam kopię artykułu z Dziennika Bałtyckiego, autorstwa osoby bardzo dobrze zorientowanej w temacie działalności loży masońskiej w Lęborku :
  No niestety Redakcja ma jakieś obawy co do wklejenia tego tekstu

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link