03/03/2024
Aktualności Kultura

„Kamienie milowe” – światowa premiera kolekcji lęborskiego artysty – Tomasza Sobisza w Łodzi [zdjęcia]

„Kamienie milowe” – światowa premiera kolekcji lęborskiego artysty – Tomasza Sobisza w Łodzi [zdjęcia]

Jak czytamy na portalu zbrojowniasztuki.plRzeźby i obiekty Sobisza to często depozytariusze przeszłości przybierające formę patrymonialnej nostalgii, innym razem stają się postindustrialnym sentymentalizmem czy empatycznym humanizmem. To sztuka niebanalnej refleksji nad światem, której towarzyszy świadomość upływającego czasu i niezwykła wrażliwość na kształty z obszaru kultury materialnej człowieka, na którym rozgrywają się ludzkie losy…”

reklama

12 stycznia w Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na ul. Piotrkowskiej 68 została otwarta nowa wystawa, na której znalazły się też najnowsze prace urodzonego w Lęborku, artysty rzeźbiarza prof. ASP  Tomasz Sobisza. To jednocześnie absolutna prapremiera nowej kolekcji dzieł z cyklu… „Kamienie milowe”. Idea kolekcji powstała niedawno podczas pobytu artysty na uczelni w Gandawie a właściwie na trasie między Warszawą a Brukselą. W towarzystwie europosłów projekt ten ostatecznie się ukonstytuował. Prace Tomasza Sobisza stanowią swoistą metaforę, tworzącą konfrontację tego co stabilne – (kamień), z czymś kruchym i nietrwałym (szkło). Co ciekawe, prezentowane szkło na wystawie w większości jest szkłem powypadkowym. Można zatem powiedzieć, że prace prof. Sobisza są parafrazą sytuacji politycznej i wypadkową swoistej antynomii, ta metafora jest jak stąpanie po kruchym lodzie, to niebanalne badanie politycznych aksjomatów. Niebagatelną rolę odgrywają tu inskrypcje na kruchym szkle i trwałej skale. Pod koniec stycznia br prace Tomasz Sobisza wrócą do Gdańska, potem ruszają do Wrocławia i Wilna. Czy któregoś dnia „Kamienie milowe” zawitają również do Lęborka ?

Tomasz Sobisz urodził się w 1973 roku w Lęborku. Ukończył ASP w Gdańsku, dyplom obronił w 1998 roku. Profesor ASP, doktor habilitowany, pracuje w macierzystej uczelni na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Jego rzeźbiarski dorobek pomnikowy i wystawienniczy został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, między innymi nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, nagrodą Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury, kilkoma nagrodami Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, nagrodą na I Triennale Sztuki Pomorskiej. W 2012 roku otrzymał Medal PRO PATRIA, a w roku 2014 został laureatem Skry Ormuzdowej laureat Lęborskiego Lwa. Otrzymał również Medal Senatu RP a w 2018 Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Już niebawem zaprezentowany też zostanie wywiad prof. Tomasza Sobisza z redakcją Lębork24.info

Zdjęcia: Tomasz Sobisz, Galeria ASP Łódź (FB)

reklama
reklama