03/03/2024
Aktualności Biznes

W ramach Budżetu Obywatelskiego zostało wybranych 6 projektów do realizacji w 2023!

W ramach Budżetu Obywatelskiego zostało wybranych 6 projektów do realizacji w 2023!

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu Miasta Lębork, o której przeznaczeniu zdecydują w głosowaniu mieszkańcy. W tym roku do dyspozycji jest 500 tys. złotych!

W procesie budżetu obywatelskiego może uczestniczyć każdy mieszkaniec Lęborka. Masz możliwość decydowania o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Masz realną szansę zrealizować własne pomysły oraz zmienić wizerunek Twojego otoczenia. To Twój wkład w rozwój miasta!

reklama

Do głosowania dopuszczono 7 projektów w następujących kategoriach:

 • projekt – zadanie nieinwestycyjne (do 10.000 zł) – 3 projekty
 • mały projekt – zadanie inwestycyjne (do 40.000 zł) – 2 projekty
 • duży projekt – zadanie inwestycyjne (do 200.000 zł) – 2 projekty

Projekty wybrane do realizacji –
Budżet Obywatelski 2023 w Lęborku

 • Zakup hełmów Rosenbauer Heros Titan dla Ochotniczej Straży Pożarnej
  Koszt: 10 000 zł
 • Montaż tablicy świetlnej i kasy biletowej na Stadionie Miejskim w Lęborku
  Koszt: 40 000 zł 
 • Modernizacja miejskich kortów tenisowych w Lęborku
  Koszt: 200 000 zł
 • Wiata przystankowa na ul. Lubelskiej wraz z chodnikiem do skrzyżowania z ul. Kanałową i Tatrzańską
  Koszt: 40 000 zł
 • Tulipanowe Rondo Solidarności – nasadzenia tulipanów w Centrum Miasta
  Koszt: 10 000 zł
 • „Czysty Lębork – Czysty Zysk” oddaj butelkę, odbierz nagrodę – BUTELKOMAT, czyli maszyna do skupu plastikowych butelek
  Koszt: 200 000 zł

Pełne informacje o lokalizacjach projektów uzyskasz tu – https://lebork.budzet-obywatelski.org/mapa-realizacji

Wyniki głosowania – https://lebork.budzet-obywatelski.org/wyniki

źródło/info: https://lebork.budzet-obywatelski.org/

reklama
reklama

2 Komentarze

  Szanowni Państwo, czy ktoś z Szacownej Komisji Weryfikacyjnej Projektów BO w ogóle zastanawia się nad szczegółami opisów wytypowanych projektów. Gdy nawet pokusimy się o podniesienie ręki za danym projektem, to opis tzw. korzyści, może projekt wyweryfikować. Na wieść w jakich miejscach mogłyby „stanąć” te urządzenia i na co mogą liczyć klienci, można pomyśleć, że powodem tego jest tylko możliwy „Czysty Lębork” – czyli połówka hasła. A gdzie ów „Czysty Zysk” i dla kogo? Czyli gdzie jest interes do zrobienia?
  Dlaczego te automaty nie staną w okolicy, że tak powiem bardziej uhandlowionej, i dlaczego nie będą wyrzucały jednak prawdziwych monet? Nie ma potrzeby – sądzę, żeby zmuszać mieszkańców do pływania, albo do oglądania filmów /co innego chodzenie do UM/.
  Mam pytanie co będzie się działo z oddawanymi automatom butelkami ? Żeby ten projekt przynajmniej działał, zalecam bardzo rozsądne przemyślenie tego kroku. Poniżej podaję opis tego projektu.
  Lokalizacja
  Lębork – przy Pływalni Miejskiej oraz Kinie (opcjonalnie zamiast Kina, przy Urzędzie Miejskim)
  Opis skrótowy projektu
  Zakup dwóch maszyn do skupu butelek plastikowych. Urządzenia staną w miejscu publicznym tj. przy Pływalni Miejskiej oraz Kinie (opcjonalnie przy UM). Automat będzie przyjmował plastikowe butelki PET. W zamian za wrzuconą butelkę urządzenie będzie wydawać bony do wykorzystania jako zniżki do miejskich ośrodków (kino, basen itp.) lub w innej formie będzie wynagradzać osobę, która dokonała zwrotu butelek. Jednym słowem: „Czysty Lębork – Czysty Zysk”
  Opis projektu
  Projekt zakłada ustawienie na terenie Lęborka dwóch butelkomatów tj. automatów do odbioru plastikowych butelek. Lokalizacja będzie ogólnodostępna – planuje się ustawienie urządzeń przy Pływalni Miejskiej oraz przy Kinie (opcjonalnie przy Urzędzie Miejskim) aby dostęp dla wszystkich był przez 24h na dobę. Zasady przyjmowania butelek oraz wydawania nagród (należności za zwróconą butelkę) mogą zostać określone regulaminem, przygotowanym przez wyznaczonych pracowników UM. Dla przykładu: za każdą oddaną i zaakceptowaną butelkę, osoba zdająca otrzyma równowartość 0,25zł brutto w formie punktów. Przy wrzucaniu butelek punkty sumują się. Ilość zdobytych punktów zostaje potwierdzona na wydrukowanym przez urządzenie paragonie. Opcjonalnie, punkty można gromadzić w specjalnie przygotowanej do tego aplikacji, która w zależności od ceny, mogłaby zostać zakupiona poza niniejszym projektem BO. Po dokonaniu zakupu urządzeń, do współpracy można zaprosić lokalnych przedsiębiorców, którzy za „punkty” z butelkomatu, będą obniżać ceny swoich usług lub produktów. Urządzenia zasilane są energią elektryczną, która mogłaby być czerpana z odnawialnych źródeł energii np. paneli fotowoltaicznych, które zostałyby zakupione przez Urząd poza niniejszym projektem BO. Również poza niniejszym projektem, po zakupieniu urządzeń, ściany butelkomatu mogłyby zostać ozdobione specjalnie zaprojektowaną grafiką spójną z hasłem „Czysty Lębork – Czysty Zysk”. Oprócz treści dotyczących samego butelkomatu znalazłyby się tam również wiadomości o innych, poza segregacją, zachowaniach proekologicznych, jakim jest m.in. picie lęborskiej, wysokiej jakości kranówki.

  Projekt ma na celu aktywizację oraz motywowanie Mieszkańców do działań przyjaznych środowisku, a w dłuższej perspektywie zmianę zachowań i przyzwyczajeń Mieszkańców w zakresie segregacji śmieci. Projekt spowoduje zmniejszenie liczby plastikowych butelek, które bardzo pochłaniają przestrzeń w pojemnikach na śmieci.

  W ramach niniejszego projektu budżetu obywatelskiego zostaną zakupione 2 butelkomaty wraz z montażem (koszt około 155 tys. zł), oraz zostanie pokryty koszt związany z funkcjonowaniem urządzeń około 45 tys. zł.
  Innym razem o tulipanach

  Szanowni Państwo, wróćmy jeszcze do tego tematu. Wszystko w tym projekcie na pozór wygląda pięknie, jednak jest pewne „ale”. Butelka oddawana musi być zaakceptowana przez tą sztuczną inteligencję – więc już jest zakodowane ograniczenie typu butelki. Dobrze byłoby, żeby można było wrzucać każdą plastykową butelkę – jeśli mówimy o „Czystym Lęborku”. Jeśli pominiemy jakiś typ, to z założenia projektodawców – o „Czystym Lęborku” – możemy zapomnieć. Wówczas też nie będzie „Czystego Zysku’. Wiadomo, że przy każdym automacie musi być dodatkowo kamera miejska. Do tego fotowoltaika, jakaś grafika i jeszcze nie wiadomo co tam jest w planie.
  A co z puszkami po napojach? Czy jest jakiś dobry pomysł na podobny sposób ich zagospodarowania? Moim zdaniem powinien się w tym programie taki znaleźć.
  Być może Osoby, którzy wybierają puszki z koszy na śmieci, będą od teraz zbierały również butelki plastykowe, ale to nie wystarczy, żeby reklamować „Czysty Lębork”. Kosze na śmieci w mieście zapełniają się dość szybko.
  Moim zdaniem powinno się chociaż zastosować kosze o większych rozmiarach, co może przekonać niektórych mieszkańców, aby trafiać do ich wnętrza, a nie obok.
  A więc proponuję:
  -Monety za butelki
  -Automaty na wszelkie typy butelek plastykowych
  -Automaty w miejscach najbardziej uhandlowionych
  -Umieszczenie na dużej części drzew o większej średnicy w mieście tabliczek wykonanych z tworzywa sztucznego w uroczej grafice z hasłem: „Twój pies Twoja kupa”
  -Kosze miejskie na śmieci o zwiększonej objętości
  -Zwrócić szczelniejszą uwagę na parkowanie aut na trawnikach miejskich

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link