reklama
Aktualności Kultura

Czy w powiecie lęborskim wędrują zespoły kolędnicze?

Czy w powiecie lęborskim wędrują zespoły kolędnicze?

Trwa wielka świąteczna akcja… Gwiôzdczi/Panëszczi na Kaszubach poszukiwani! W 2019 roku stworzono specjalną mapę, na której umieszczono działalność kaszubskich zespołów kolędniczych. To niezwykła inicjatywa Piotra Kowalewskiego, lokalnego przewodnika turystycznego. Jej pomysłodawca zachęca do zgłaszania się tych zespołów, których jeszcze nie ma na prowadzonej przez niego mapie.

reklama

O przedsięwzięciu informowało Muzeum Etnograficzne we Wdzydzach… „Gwiôzdczi/Panëszczi na Kaszubach poszukiwani! – czytamy w apelu. – Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie, gdzie na Kaszubach są Gwiôzdczi lub Panëszczi – dajcie znać…”.

Mapa powstała w 2019 roku i odzwierciedla liczbę zespołów kolędniczych istniejących w tamtym czasie. Teraz pomysłodawca przedsięwzięcia chce ją zaktualizować. Dlatego zachęca do zgłaszania się tych zespołów, których w niej nie uwzględniono. Informacje o istniejących grupach kolędniczych należy przekazać w wiadomości prywatnej na profilu na Facebooku: Wanoga Piotr Kowalewski, w komentarzach pod postem Muzeum Etnograficznego lub mailowo: kontakt@wanoga.eu

Należy podać typ takiej grupy kolędniczej (dzieci/dorośli/seniorzy), lokalizację –  z jakiej miejscowości pochodzi, ewentualnie nazwa szkoły lub organizacji seniorskiej oraz nazwę miejscowości. Przydatne będą też inne informacje, np. link do strony, zdjęcie, liczba osób jest w grupie. Dodajmy, że tradycja kolędowania na Kaszubach jest wciąż żywa. Powstają nowe grupy kolędnicze, do już istniejących wciąż dołączają nowe osoby. W 2019 roku tradycję kolędowania w gm. Sierakowice uznano za niematerialne dziedzictwo kulturowe podlegające ochronie. Podjęto decyzję o wpisaniu Kaszubskiej Gwiazdki na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. 

Źródło informacji i zdjęcia: expresskaszubski.pl, mapa: Google.maps

POLECAMY
 
close-link