30/11/2023
Aktualności

Czy znasz te pomniki przyrody w gminie Cewice? [zdjęcia]

Czy znasz te pomniki przyrody w gminie Cewice? [zdjęcia]

Odkrywamy kolejne perełki Błękitnej Krainy. Jakie piękne pomniki przyrody skrywa gmina Cewice i co warto zobaczyć? Jeśli już tam byliście, chętnie zobaczmy Wasze zdjęcia. Wśród urzędowo zarejestrowanych pomników przyrody przeważają pojedyncze drzewa lub ich skupiska, jednak możemy także odnaleźć inne ciekawe obiekty. W okolicach Maszewa Lęborskiego znajduje się potężny czerwony głaz narzutowy, zwany „Diabelskim Kamieniem”.

reklama

Powiat lęborski i cały obszar północnej Polski to miejsca w których możemy odnaleźć ślady lodowca sprzed tysięcy lat – składają się na nie głazy, żwirowiska, piaski, różne gliny i iły. Obok całkowicie zwietrzałych skał moreny (wzniesienia polodowcowe) zawierają też materiał grubszy – zaokrąglone bryły i wielkie bloki, często o objętości wielu metrów sześciennych. Część z nich uległa zniszczeniu, jednak te utworzone ze skał odporniejszych zachowały się do naszych czasów. Wiele dużych głazów narzutowych nosi lokalne nazwy, jak np. „Diabelskich Kamieni”, gdyż miejscowe podania głoszą, że zostały one przyniesione lub rzucone przez siły piekielne. Duże głazy narzutowe są uznawane za pomniki przyrody nieożywionej. Jest ich w całej Polsce około 500.

Na zdjęciach: buki w Cewicach, najstarszy pomorski dąb w Krępkowicach, buk w Osowie, lipy w Cewicach, pojedyncza lipa w Karwicy oraz maszewski głaz.

reklama
reklama