25/04/2024
Aktualności

Spotkanie z GDDKiA w sprawie drogi krajowej Lubiatowo – Łęczyce – S6 [zdjęcia]

Spotkanie z GDDKiA w sprawie drogi krajowej Lubiatowo – Łęczyce – S6 [zdjęcia]

W sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Choczewie odbyło się spotkanie przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku z mieszkańcami Gminy Choczewo. Zasadniczym przedmiotem spotkania była budowa przyszłej drogi krajowej na odcinku Lubiatowo (elektrownia atomowa) – droga ekspresowa S6 k/Łęczyc o długości 28 km, zaprezentowanie dwóch wariantów przebiegu osi drogi, omówienie uwarunkowań związanych z tym przebiegami tras, a także wysłuchanie opinii mieszkańców, co do zaprezentowanych rozwiązań.  

reklama

Spotkanie w Choczewie wzbudziło duże zainteresowanie mediów, były obecne: „TVN24”, „Radio Koszalin”, „Dziennik Bałtycki”, „Radio Kaszebe” i… Lebork24.info

Ogólna koncepcja budowy drogi składa się z dwóch zadań: budowie drogi na odcinku od Lubiatowa do drogi wojewódzkiej nr 213 (o dług. 11 km) oraz na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 213 do drogi ekspresowej S6 koło Łęczyc (17 km). Cała inwestycja ma być podzielona na dwa etapy” projekt koncepcji drogi i decyzja środowiskowa (2,5 roku od 2022 do 2024 roku) oraz projekt budowlany, uzyskanie decyzji ZRID, początek budowy i oddanie drogi do użytku (4 lata od 2024 do 2028 roku). Początek budowy drogi ma nastąpić w III kw. 2026 roku. Warianty lokalizacyjne przedmiotowej drogi krajowej zostaną przeanalizowane pod względem licznych kryteriów, w szczególności zaś: technicznych, środowiskowych, społecznych, ekonomicznych i ruchowych.

Przyszła droga będzie miała klasę GP (droga główna ruchu przyśpieszonego), o dwóch pasach ruchu i z prędkością projektową – 110 km/h. Przyszła droga a mieć szerokość 10 m, w tym 7 m dwie jezdnie. W otoczeniu planowanej drogi krajowej brak rezerwatów, obszarów chronionego krajobrazu, obszarów specjalnej ochrony, pradolin rzek i obszarów zabytkowych. 

W części „pytań ogólnych”, mieszkańcy Gminy zadali całe mnóstwo różnego rodzaju pytań. Dopytywali m.in. o ogólny koszt inwestycji, odległości od poszczególnych miejscowości i budynków mieszkalnych, dostępności do pól rolniczych, planowanej przepustowości i natężenia ruchu przyszłej drogi krajowej, planowanych liniach energetycznych, drogi przejazdowe, skrzyżowania, przyszłe ronda itp. itd. Wiadomo, że pełny koszt inwestycji wraz z dokumentacji projektową, wykupem gruntów i budową drogi to ok. 1 miliard zł (!). Dyskutowano też m.in. o natężeniu ruchu przyszłej drogi krajowej, która szacowana jest na ok. 600 TIR-ów dziennie (!), o ewentualnym wpływie planowanych linii energetycznych wysokich napięć na przebieg drogi, o planowanych przejazdach i rondach, o przyszłych badaniach warunków gruntowo-wodnych itp. Przedstawiciele GDDKiA zwrócili uwagę, że cały czas są w ścisłym kontakcie z „Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi”, „Polskimi Elektrowniami Jądrowymi” i „Polskimi Liniami Kolejowymi”. Harmonogram prac związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej uzależniony jest od wcześniejszej budowy i częściowej rekonstrukcji linii kolejowych, planów budowy przyszłych linii energetycznych wysokiego napięcia (związanych z budową farm wiatrowych na Bałtyku i przyszłą elektrownią atomową) oraz budową drogi krajowej Lubiatowo – S6 k/Łęczyc.

Jutro, 08.11.2022 r. (wtorek) godz. 18:00 – kolejne spotkanie przedstawicieli GDDKiA z mieszkańcami Gminy Łęczyce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. Topolowej 1.

reklama
reklama