Aktualności

W Lęborku, przy Obrońców Wybrzeża powstają mieszkania z dopłatami !

W Lęborku, przy Obrońców Wybrzeża powstają mieszkania z dopłatami !

Na osiedlu przy ulicy Obrońców Wybrzeża w Lęborku, zgodnie z harmonogramem trwa budowa tanich mieszkań na wynajem. Przetarg na wybudowanie budynku za kwotę 12 mln 92 tys. 612 złotych wygrało konsorcjum MZB Maciej Zaręba i Zakład Budowlany Dzida Zaręba sp. jawna z Lęborka. Prace budowlane są obecnie na etapie wylewania fundamentów pod halę garażową zaprojektowaną pod budynkiem. Na działce od lat przeznaczonej pod budownictwo przekazanej przez Krajowy Zasób Nieruchomości do października 2023 r. powstanie budynek wielorodzinny dla 40 rodzin. Miasto Lębork na ten cel pozyskało 1 mln 70 tys. zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz 4 mln 588 zł tys. kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Trwa rozpatrywanie wniosku o wsparcie budowy tanich mieszkań z Funduszu Dopłat (ok. 4 mln zł). Do końca 2024 roku, w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego powstanie w Lęborku 100 tanich mieszkań pod wynajem (budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża, dwa przy Mieszka I bis oraz przy ul. Stryjewskiego 12).

reklama

W dwu-klatkowym, czterokondygnacyjnym budynku z podziemną halą garażową i dwoma windami przy ulicy Obrońców Wybrzeża 1 znajdzie się 40 mieszkań 1,2 i 3 pokojowych o powierzchni od 33 do 65 metrów kwadratowych. Wokół budynku zagospodarowany zostanie teren. W ramach inwestycji powstaną miejsca parkingowe, droga dojazdowa i chodnik. Program budowy mieszkań na wynajem to oferta skierowana m. in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Cześć lokali przeznaczonych została również dla osób po 60 roku życia. Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania będą mogły zamieszkać w nowych lokalach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności.

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, partycypacji przyszłych mieszkańców i preferencyjnych kredytów:

– dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa,

– dotacja z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% wartości inwestycji oraz kolejne 10% wartości inwestycji do wysokości odpowiadającej wartość gruntu,

– partycypacja przyszłych lokatorów (25% wartości lokalu)

– preferencyjny kredyt (30-35%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu).

Miasto Lębork przyjęło na siebie ciężar koordynacji wszystkich działań. Za proces inwestycyjny odpowiada miejska spółka Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Sprawne zarządzanie projektem umożliwiła szybkie rozpoczęcie budowy. Inwestycja mieszkaniowa w Lęborku jest pierwszą realizowaną w Polsce w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego.

…„Ustawa z dnia 10 grudnia 2020r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa umożliwiła rozwój społecznego budownictwa mieszkaniowego. Budynek przy ulicy Obrońców Wybrzeża jest tego pierwszym przykładem. Dzięki dobrej współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości w Warszawie, które przekazało działkę. Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego mogło przygotować ofertę mieszkań m.in. dla rodzin z dziećmi, osób starszych czy też rodzin sprawujących opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy Ci posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, a za małe, by wziąć kredyt komercyjny. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz otrzyma szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia do własności już po kilkunastu latach. Pozyskanie w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę wielu lokalnym firmom budowlanym. Cieszę się, że program mieszkaniowy idzie zgodnie z planem. Dzięki wysiłkom LTBS-u i współpracy z KZN i BGK jesteśmy pierwszym miastem w Polsce w którym rozpoczęto budowę mieszkań w tym programie…” – stwierdził podczas uroczystości inauguracji projektu Burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

Warunkiem przystąpienia do programu było brak tytułu do mieszkania na terenie Lęborka. Nabór do nowego systemu mieszkań pod wynajem do budynku przy ul. Obrońców Wybrzeża prowadzony był od 7 marca do 29 kwietnia 2022 roku. Wnioski złożyło 80 osób. O przydziale mieszkań zadecydowała na podstawie regulaminu Komisja Przydziału Mieszkań na Wynajem. W jej skład weszło 2 radnych, pracownik Urzędu Miejskiego w Lęborku oraz 2 przedstawicieli LTBS-u. Nabór na budynek przy Obrońców Wybrzeża został już zakończony.

1 Komentarz

    Początkowo informowano o 5500zł za metr, teraz o 6800zł, czynsz miał być 11 zł za metr, będzie 16. Spore wyzwanie. To mieszkania nie dla każdego.

Komentarze są wyłaczone

POLECAMY
 
close-link