reklama
reklama
Aktualności

Co z tym cukrem, jest… czy go nie ma ?

Co z tym cukrem, jest… czy go nie ma ?

O cukrze, jego brakach i cenach media donoszą już od ponad tygodnia. Choć nadal brakuje go w sklepach, producenci i „politycy” zapewniają, że wszystko jest w porządku i dla nikogo cukru nie zabraknie… Tylko klienci nerwowo zerkają na puste półki. Po ostatniej wizycie Mateusza Morawickiego w Lęborku dało się słyszeć głosy, że Premier „przywiózł” do naszego miasta cukier i węgiel, postanowiliśmy sprawdzić, póki co dostępność tego pierwszego. Czy mamy do czynienia tylko z niepotrzebną paniką, czy zamieszanie wokół cukru może mieć na celu podwyższenie jego cen, a może rozpoczął się po prostu czas robienia przetworów „na zimę”. Gdzie tkwi problem ? Producenci i dystrybutorzy cukru zapewniają, że na pewno go nie zabraknie, są w posiadaniu zapasów, które na pewno zaspokoją potrzeby rynku i w zasadzie nic złego się nie dzieje. Skąd więc braki cukru na półkach ?

reklama

Jak twierdzi rzecznik prasowy spółki „Polski Cukier” – Szymon Smajdor… „Krajowa Grupa Spożywcza S.A. dostarcza cukier w ramach swoich zobowiązań i dostawy odbywają się bez żadnych zakłóceń. Nie grozi nam brak cukru…”. W Związku Producentów Cukru w Polsce twierdzą z kolei, że… „wykupywanie cukru ma związek z szykowaniem się konsumentów na chłodną zimę. Jednocześnie przyznaje, że cukier na pewno będzie drożał… W Polsce nie ma najmniejszego problemu z jego dostępnością… nasz kraj jest trzecim producentem cukru w Unii Europejskiej… Produkujemy rocznie ponad 2 mln ton cukru, a konsumujemy tylko 1,6 mln. Jak więc widać, podaż w pełni zaspokaja popyt”. Dlaczego więc brakuje go w sklepach ? Niektórzy twierdzą, że jest to związane z lekką paniką konsumentów, związaną z wojną w Ukrainie i z pogłoskami na temat możliwego ograniczania dostaw energii jesienią i zimą. Co więcej, ludzie boją się, że ceny cukru mogą niebawem wzrosnąć i dlatego robią sobie zapasy.

Dzisiaj rano nasza redakcja zrobiła swoisty rekonesans po sklepach Lęborka oraz powiatu lęborskiego, jakie są jego efekty ? W dużych hipermarketach („Netto”, „Lidl”, „Intermarche”, „Biedronka”, „Lewiatan”) dowiedzieliśmy się, że cukru albo „chwilowo” nie ma, albo trwa tam właśnie dostawa, albo też, że oczekują właśnie na dostawę. Jedynie w „Kauflandzie” usłyszeliśmy, że dzisiaj cukier będzie w ciągłej sprzedaży, ale w zależności od zainteresowania klientów, może zostać wprowadzona reglamentacja do 10 kg na 1 osobę. Ostatnia cena cukru w tym sklepie to 4,99 zł, ale być może dzisiaj będzie już trochę drożej. W „Intermarche” cena cukru była trochę niższa (4,69 zł), ale dzisiaj go nie ma… a w sklepie czekają na dostawę.

Na zamieszaniu wokół cukru i jego brakach najbardziej skorzystały małe sklepy. Tradycyjny handel już teraz sprzedaje cukier dużo drożej niż ten, który dostępny był jeszcze kilka dni temu w marketach i dyskontach. Potwierdza to m.in. cena cukru w sklepie „Anex Plus” na ul. Czołgistów w Lęborku, gdzie jest on w ciągłej sprzedaży, ale kosztuje – 8,90 zł ! Podobnie jest w sklepach powiatu Lęborskiego… np. w Cewicach i Pogorzelicach cukru nie ma, a jak był to kosztował odpowiednio 6,00 zł i 5,30 zł. Cukier jest natomiast w Krępie Kaszubskiej (6,50 zł), w Łebie „U Borata” na ul. Morskiej – 6,90 zł oraz w Łebieniu, ale trwała tam właśnie świeża dostawa i nikt nie znał jeszcze dzisiejszej ceny.   

A może nasi czytelnicy zechcą podpowiedzieć mieszkańcom naszego miasta i powiatu, gdzie ów cukier można kupić i w jakiej cenie… zachęcamy do komentowania tego „newsa” na FB oraz wpisywaniu stosownych informacji, typu… w Lęborku przy ul. … cukier JEST (6,50 zł), albo… w Nowej Wsi Lęborskiej – cukru BRAK. Liczymy na Państwa aktywność…