26/04/2024
Aktualności

Rekordowy sum w Jeziorze Orle k/Wejherowa !

Rekordowy sum w Jeziorze Orle k/Wejherowa !

Sobotni poranek wstrząsnął wszystkimi, którzy pasjonują się łowieniem ryb… w jeziorach. Oto bowiem, Pan Marcin Jóskowski z Wejherowa złowił w jeziorze Orle rekordowego suma, który miał dokładnie 194 cm ! Poprawił on tym samym poprzedni rekord z sierpnia 2020 r., kiedy to w Orlu złowiono suma o długości „zaledwie” 160 cm i wadze 30 kg. Dzisiaj w jeziorze  można złowić wszystkie gatunki ryb: płoć, leszcza, lina, karpia, okonia, szczupaka, sandacza, węgorza, wzdręgę i wspomnianego już wyżej suma. Trafiają się też ryby rzeczne.

reklama

Jezioro Orle (64,7 ha, 2,8 m głęb) położone jest w środkowej części Pradoliny Redy-Łeby, na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Pradoliny Redy-Łeby. Przepływa przez nie rzeka Reda. Jezioro Orle jest w znacznej części sztucznym zbiornikiem powstałym w wyniku eksploatacji kredy jeziornej i torfu. Eksploatacje prowadzono tutaj, co najmniej od 1872 roku, co doprowadziło do zwiększenia powierzchni jeziora.

Jest to jedno z niewielu jezior w okolicy Trójmiasta, które można nazwać typowo wędkarskim a to dla tego że niema tam letników chętnych do kąpieli  w potorfowym wyrobisku. Akwen jeziora Orle dzieli się na dwa zbiorniki wodne: Stare Orle o pow. 39,9 ha (naturalne jezioro wytopiskowe) i Nowe Orle o pow. 24,8 ha  (sztuczne jezioro powstałe w wyniku eksploatacji złóż  kredy jeziornej i torfu). Obydwa akweny są połączone i tworzą wspaniałe kompozycje linii brzegowej. Od strony płn.-wsch. trudno dostępne obrzeża jeziora mają charakter szuwarowy. Planuje się utworzenie rezerwatu przyrody „Łąki nad Jeziorem Orle”, który ma objąć bardzo dobrze zachowane płaty łąk nawa piennych i szuwary turzycowe.

Choć na jeziorze obowiązuje cisza i porządek, nie należy ono wcale do tych łatwych. Jest dużo miejsc, do których trudno dotrzeć  bez łodzi czy pontonu, ale to właśnie tam najprędzej  można „dostać” te najciekawsze okazy ryb. Jezioro Orle ma dobrych opiekunów, którzy dbają o łowisko często je zarybiając je  i pilnując  latem przed kłusownikami. Pomimo tego że Orle jest akwenem przepływowym i samo się dotlenia, zimą wycinane są w  lodzie otwory, by uniknąć tzw. przyduchy (MD)  

Poniżej, zdjęcia rekordowego suma w trakcie ważenia.

źródło zdjęć: Norda FM, Nadmorski24.pl

reklama
reklama

21 Komentarze

    I tak tego nie zeżre , mógł wypuścić rybę. Przez takich cepów nie ma ryb w wodach.

    4
    10

      Przez takich właśnie c..ów jak ty nie będzie tam ryb! Sumy zeżrą wszystkie ryby jak nie będą odławiane! Jak się wypowiedzieć na temat nie potrafisz to nie pchaj się na afisz!

        Na takim zbiorniku sum nie stanowi żadnego zagrożenia a wręcz przeciwnie jest częścią ekosystemu w której odgrywa ważną rolę ..
        Przede wszystkim zjada słabe chore ryby gdzie nie jednokrotnie taka choroba może spowodować wymarcie całej populacji ryb! A poza tym taki okaz nie nadaje się do jedzenia chyba że się jest gówno jadem miesiarzem co wpierdoli wszystko😉 obstawiam że jesteś miesiarzem co widać po wpisie i poprostu nawet się nie zainteresuje są tematem tylko powielacz mongolskie teorie starych pokoleń co chuja o przyrodzie wiedzieli

        Po co tłumaczyć jeden Ci napisze że sumy ryb nie jedzą drugi że nie możesz wziąść i zabić takiego na 150cm bo nagle pzw zabrania…. z głupotą nie wygrasz.. niestety mają przewagę liczebną.

      Doczytaj regulamin pzw cepie

    Nie nie mógł go wypuścić zabrania tego regulamin PZW

      Sum wiekszy od ciebie ale nie taki gruby ale leb ma ladniejszy zenada zabijac taki okaz

      A czy nie można trochę lżej gościa napiętnować. Trzeba edukować zatwardzalych i starej daty wedkarzy, że taką rybę trzeba wypuścić. Takie okazy to są pomniki przyrody i dobro narodowe czy regionalne. Myślałem że wszysy co złowią takie okazołale sztuki wypuszczają takie okazy do wody,ale być może się pomyliłem.
      Żenada, na lince do gałęzi, nie przystoi wędkarzowi, chyba że nie wedkarz?

      1
      3

        Kolejny bananowiec, tam się sumów nie wypuszcza…

      Poważnie? 🤦
      Miesiarstwo widocznie tak ci zryło łeb że nawet nowy regulamin napisałeś 😳

      🤦

    Masz rację tyle żył mógł żyć jeśli dorósł do takich wymiarów i nie zjadł całego jeziora czyli co to znaczy sami zadajcie pytanie jeżdżę na międzynarodowe połowy karpi do 35 kg tylko je znakujemy i wypuszczamy.Taki sum to okaz powinien być wypuszczony na co pójdzie na kotlety a naprawdę w takim akwenie co on zrobi tylko prowadzi selekcję ryb śmiech z wędkarza,………

    Myślę że dobrze że odławia się tak duże sumy szkodzą innym gatunkom ryb a w ich miejsce rosną nowe a są na pewno i większe w takich zbiornikach jak ten

    5
    1

    Wszyscy komentujecie wypuścić nie wypuścić gruby, brzydki poprostu zazdrość w was sami chcieli byście chcieli być na tym zdjęciu.
    Tyle komentarzy a nikt nie pogratuluje.
    Gratuluję tobie tak dużego okazu i życzę abyś złowił jeszcze wiele razy takich samych lub większych
    Pozdrawiam wszystkich zazdrośników

    Zdjęcie suma powieszonego na drzewie no zwyrolstwo poziom hard

    Pajac zjebany , morda jak wiesniak

    Dumny „łowca”…cep.

      Taka ryba to Pomnik przyrody, to tak jak by ściąć 100 letni dąb. Niestety nadal banda miesiarzy nie wędkarzy nie rozumie pojęcia ekosystem. Ci co wypisują bzdury że przez sumy nie ma ryb nie mają pojęcia o ichtiologii ekosystemów jezior. …smutne ale dopóki banda pseudoperelowskich ryboli nie wymrze to tak będzie. Sum je dużo tak ale reguluje populację przez dobór naturalny jak wilk w lesie. Dzięki niemu zachowuja zdrowie ryby w populacjach tj leszcz płoc itp.

    A gdzie szyscy obrońcy rybek jeżeli chodzi o dzieci nienarodzone zabite w łonie kobiety. A jest ich około 90 milionów rocznie
    Drodzy Panowie obrońcy rybek kolejności się nam pomyliła
    To my marnie zginiemy choć rzekomo rzywi jesteśmy

      Lepiej byłoby dla wszystkich jeśli byśmy wyginęli …taka prawda jak dorośniesz rychle to zrozumiesz

    Żaden okaz jak ma co żreć to szybko urośnie co by nie było to wielki szkodnik bo wyżera gatunki szlachetne zwłaszcza w jeziorze.

Komentarze są wyłaczone