16/04/2024
Aktualności

Kolejna debata o PEJ, tym razem w Lęborku !

Kolejna debata o PEJ, tym razem w Lęborku !

Jak informuje witryna Starostwa Powiatowego w Lęborku, wczoraj w auli Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych dyskutowano o planie budowy pierwszej elektrowni jądrowej w lokalizacji Kopalino-Lubiatowo oraz o inwestycjach towarzyszących. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polskiej Elektrowni Jądrowej (PEJ) oraz przedstawiciele PKP PLK wraz  z zaproszonymi gośćmi, Starosta Lęborski – Alicja Zajączkowska, Wicestarosta – Edmund Głombiewski, Zastępca Burmistrza Miasta Lęborka – Jerzy Pernal, Przewodniczący Rady Miejskiej – Jarosław Litwin, Burmistrz Miasta Łeby – Andrzej Strzechmiński, Zastępca Burmistrza Łeby – Krzysztof Król, Sekretarz Gminy Wicko – Agnieszka Wolańska, Wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska – Zdzisław Chojnacki a także dyrekcja i pracownicy placówek oświatowych, Starszy Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku, radni, pracownicy merytoryczni urzędów oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

reklama

Podczas swojego wystąpienia, Starosta Lęborski wspomniała o toczących się od stycznia 2022 r. rozmowach, zwieńczonych podpisanym porozumieniem o współpracy  z powiatami: puckim, wejherowskim,  lęborskim oraz gminami objętymi inwestycjami, w dziedzinie rewitalizacji, bądź tworzenia nowej infrastruktury na potrzeby elektrowni jądrowej. Z naszego powiatu, porozumienie objęło gminy: Wicko, Nową Wieś Lęborską oraz Łebę. Joanna Szostak – na co dzień odpowiedzialna za prace pionu komunikacji i relacji z interesariuszami PEJ, przedstawiła postępy działań, zmierzających do powstania elektrowni jądrowej w  Gminie Choczewo. Za priorytetowe wskazała: infrastrukturę towarzyszącą, a więc linie kolejowe, drogi dojazdowe oraz konstrukcje morskie, które zgodnie z założonym planem, mają być gotowe do  2027 r. O budowie  elektrowni jądrowej w Polsce, jako  inwestycji strategicznej dla zrównoważonego rozwoju całego kraju – przekonywał Marcin Skolimowski z PEJ. Jak wspomniał… Energetyka jądrowa to stabilne źródło energii elektrycznej, a możliwość zmagazynowania paliwa jądrowego na długi czas poprawia niezależność energetyczną kraju.

W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r., zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy od 6 do 9 GW. Uzgodnienia z samorządowcami będą miały swój dalszy ciąg w miarę postępowania procesu inwestycyjnego.

To, że władze samorządowe naszego powiatu, ościennych miast i gmin dyskutują z PEJ i PKP PLK o przyszłej elektrowni jądrowej jest czymś najzupełniej oczywistym i koniecznym. Kto wie, czy rozmów tych nie powinna jednak poprzedzić debata z… mieszkańcami naszego powiatu ? Cztery debaty ze społeczeństwem Gminy Choczewo wypadły bardzo niekorzystnie dla potencjalnych planów PEJ, ale… jak widać, mało kto się tym dzisiaj przejmuje. Cała ta sytuacja przypomina, jako żywo „dyskusję”, jaka toczy się wokół planowanej budowany… „Centralnego Portu Komunikacyjnego” w gm. Baranów (pow. Grodzisk Maz.). Przeprowadzone w czerwcu 2018 roku referendum wśród mieszkańców Gminy Baranów dowiodło, że mieszkańcy wypowiedzieli się przeciwko budowie CPK na tym terenie (82,8 % było na „nie”). Czy ktokolwiek będzie respektował wyniki tego referendum ? Póki co prowadzone tam dyskusje wydają się nie mieć końca… podobnie zresztą, jak w przypadku przyszłej elektrowni jądrowej na terenie gm. Choczewo, tyle tylko, że i w tym przypadku nikt nie przejmuje się tzw. „czynnikiem społecznym”. Co więcej, nikt nie dyskutuje też o ewentualnych korzyściach dla mieszkańców zainteresowanych gmin… a powinien !

reklama

źródło informacji i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku.

reklama