reklama
Aktualności

Pozostało już tylko 9 dni, później kara nawet do 5000zł!

Pozostało już tylko 9 dni, później kara nawet do 5000zł!

Już tylko 9 dni pozostało na złożenie deklaracji z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i rodzaju spalanych paliw. Dotyczy to urządzeń grzewczych uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. w już istniejących budynkach. Spis „kopciuchów”, bo tak jest popularnie nazywany, to tworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Dotyczy każdego sposobu zaopatrywania domów w ciepło i ciepłą wodę. Każdy właściciel domu ma obowiązek zgłosić, jakich źródeł ciepła używa. W przypadku domów wielorodzinnych obowiązek zgłoszenia spoczywa na wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni, właścicielu albo zarządcy budynku. Nowy obowiązek dotyczy także obiektów usługowych. Na dzień 21 czerwca br liczba deklaracji dot. źródeł ciepła i spalania paliw złożonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) wynosi 5.016.403. To wciąż bardzo mało w stosunku do liczby mieszkań i domów w naszym kraju, których wg danych GUS na koniec 2020 r. było w Polsce ponad 15 mln.

reklama

Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można składać na dwa sposoby: przez Internet, w formie elektronicznej na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. W oparciu o liczbę punktów adresowych przypisanych do obszaru danej gminy został stworzony tzw. „ranking gmin”. O pozycji danej gminy w rankingu decyduje liczba punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej 1 deklaracja w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Za niezłożenie w wyznaczonym terminie, czyli do 30 czerwca 2022, deklaracji do ewidencji CEEB, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może ona wynieść nawet do 5 tys. zł (!)

W chwili obecnej liderami tego rankingu są: SIENNICA RÓŻANA (gm. w., lubelskie) i SZCZUCZYN (gm. m-w., podlaskie) – 96% poziomu wypełnienia bazy CEEB oraz ZAWIDÓW (gm. m.; dolnośląskie) – 94%. Po drugiej strony rankingu mamy: OLSZANICA (gm. m-w., podkarpackie) – 14%, ZWOLEŃ (gm. m-w., mazowieckie) – 16% oraz PROCHOWICE (gm. m-w., dolnośląskie) i MOSZCZENICA (gm. w.; małopolskie) – po 17%.

W przypadku województwa pomorskiego na prowadzeniu są SIERAKOWICE (gm. w.) – 77%, przed MIŁORADZEM (gm. w.) – 70% i PRABUTAMI (gm. m-w.) – po 69%. Ostatnie, 123 miejsce zajmuje aktualnie KOCZAŁA (gm. w.) – 26% !

Z gmin powiatu lęborskiego i wejherowskiego: CEWICE (gm. w.) – 61% są na 17 miejscu, LUZINO (gm. w.) – 56% – na 40 miejscu, LĘBORK (gm. m.) – 51% na 59 miejscu, NOWA WIEŚ LĘBORSKA (gm. w.) – 51% na 60 miejscu, LINIA (gm. w.) – 51% na 62 miejscu, REDA (gm. m.) – 50% na 68 miejscu, WEJHEROWO (gm. m.) – 45% na 91 miejscu, RUMIA (gm. m.) – 43% na 100 miejscu, WEJHEROWO (gm. w.) – 43% ma 101 miejscu, ŁEBA (gm. m.) – 43% na 103 miejscu, CHOCZEWO (gm. w.) – 42% na 104 miejscu, WICKO (gm. w.) – 42% na 105 miejscu, ŁĘCZYCE (gm. w.) – 41% na 109 miejscu i GNIEWINO (gm. w.) – 37% na 118 miejscu.

oznaczenie skrótów: gm. m. – gmina miejsca, gm. w. – gmina wiejska, gm. m-w. – gmina miejsko-wiejska.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.