reklama
Aktualności

Akcja MEM Lębork!

Akcja MEM Lębork!

Każde miasto na swoje memy, ale Lębork nie ma! Wysyłajcie pomysły priv anonimowo, a my zbierzemy wszystkie w jednym miejscu!

Skąd się wzięły memy?
Choć pierwszych memów możemy się doszukiwać nawet 100 lat temu, to samo pojęcie zostało użyte po raz pierwszy w 1976 roku w książce „Samolubny gen” autorstwa Richarda Dawkinsa. Określenie pochodzi od greckiego słowa mimesis, które oznacza naśladownictwo. Jednak o prawdziwym budowaniu popularności memów możemy mówić dopiero od lat 90. poprzedniego wieku. Obecnie po każdym istotnym wydarzeniu sportowym czy niefortunnej wypowiedzi polityka internet zalewany jest przeróżnymi memami. Na co należy szczególnie zwrócić uwagę? Na to, że kreatywność twórców tych grafik nie ma końca. To ledwie kilka słów z dodatkiem grafiki, które potrafią zarówno bawić do łez, jak i zmusić do zastanowienia się nad sensem pewnych sytuacji.

reklama

Badanie Polacy wskazali również, jaka tematyka jest najczęściej poruszana w memach. Pod tym względem raczej nie możemy być zaskoczeni. Odpowiednio:
64 proc. ogląda i dzieli się memami o tematyce politycznej,
51 proc. o relacjach damsko-męskich,
42 proc. o pracy.

Nie da się ukryć, że jeśli chcemy sprawdzić, jaki temat jest na czasie w Polsce, to wystarczy przejrzeć aktualne memy. Z pewnością będą one dotyczyły tych wydarzeń.

Być może trudno w to uwierzyć, ale za pierwszy mem uznawany jest obrazek, który powstał w 1921 roku. Wygląda on tak:

Informację o tym, że prawdopodobnie jest to pierwszy mem, podało BBC. Obrazek ten został zamieszczony w magazynie satyrycznym „The Judge”. Internauci dopatrzyli się tutaj schematu wykorzystywanego w przypadku memów i nie ma co ukrywać – grafika ta powstała na identycznych zasadach. Dziennikarze BBC znaleźli jeszcze jedną grafikę, która może być pierwszym memem. Chodzi o materiał zamieszczony w „Wisconsin Octopus”, a opublikowany w 1919 albo w 1920 roku. Ta grafika jednak nie zainteresowała internautów aż tak, jak poprzednia.

A tu kilka przykładowych memów z pomorza:

źródło: https://technologiczna.pl/memy-internetowe-i-ich-krotka-historia/
zdjęcia: google

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.