Aktualności

Ważne zmiany dla kierowców. OC pójdą w górę?

Ważne zmiany dla kierowców. OC pójdą w górę?

Od dzisiaj (17 czerwca) ubezpieczyciele mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), dzięki czemu mogą uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej między innymi od liczby punktów karnych ubezpieczających. Jest to efekt nowelizacji prawa – przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku.

reklama

Nowe przepisy, które dają ubezpieczycielom dostęp do informacji o wykroczeniach – mandatach i punktach karnych – nie mówią, że ceny polis muszą wzrosnąć. Decyzję będą podejmować towarzystwa ubezpieczeniowe – podkreślają eksperci. Według nich ubezpieczyciele na pewno połączą to z podwyżką cen polis.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą także prześwietlać kierowców ubiegających się o polisy pod kątem najcięższych drogowych przestępstw: nieumyślnego spowodowania wypadku czy prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Przypomnijmy, że w 2022 r. wzrosły kary za brak wykupionej polisy OC. Jeśli właściciel auta spóźni się z wykupieniem polisy od jednego do trzech dni – zapłaci 1200 zł kary. Spóźnienie od czterech do 14 dni skutkuje karą w wysokości minimalnej pensji brutto, czyli 3010 zł. Za przerwę w obowiązywaniu OC powyżej 14 dni trzeba zapłacić dwukrotność tej sumy – 4020 zł.

zdjęcie: https://lebork.policja.gov.pl/

POLECAMY
 
close-link