reklama
Aktualności

Nazwa Portowa (raczej) zostanie

Nazwa Portowa (raczej) zostanie

Burmistrz Namyślak jest przeciwny zmianie nazwy ulicy Portowa na Nadmorską. O przywrócenie starej nazwy ulicy półtora roku po głosowaniu przez Radę Miejską zawnioskował radny Krzysztof Świątczak. Co ciekawe podczas głosowania 27 października 2020 roku uchwały o nadaniu nazwy Portowa K. Świątczak wstrzymał się od głosu.

reklama

Argumentem do przywrócenia starej nazwy była jak uzasadniał radny interwencje mieszkańców, którzy stwierdzili, że nikt z nimi nie konsultował zmiany nazwy ulicy. Według radnego mieszkańcy stwierdzili, że nazwa „Portowa” budzi u nich bardzo negatywne skojarzenia. Ponadto wszystkie umowy, zezwolenia były wystawione na ulicę Nadmorską. Fakt ten miał wywoływać duże komplikacje i dodatkowe czynności. Ponadto poprzednia nazwa bardzo im się podobała. Inicjatywa zaskoczyła część mieszkańców. W komentarzach pod naszym artykułem o pomyśle radnego wypowiedzieli się też mieszkańcy ulicy Portowej. Nie słyszeli oni o protestach i byli przeciwni zmianie nazwy ulicy.

Nadanie nazwy ulicy Portowej miało uporządkować nawigacje i numeracje domów w rejonie. Nadmorska oprócz głównego przebiegu w kierunku Nowej Wsi Lęborskiej miała i nadal ma wiele bocznych uliczek co utrudnia odnalezienie np. kurierom adresów. Sytuacja ta wymusza stosowania numeracji literowej obok cyfr, także tej podwójnej np. AB. Bywa, że pod jednym numerem stoi aż kilkanaście domów czy szeregowców. Jedną z tych ulic, biegnącą równoległe do Kossaka nazwano więc Portowa.

W odpowiedzi do radnego burmistrz Lęborka dołączył analizę zagadnienia przygotowaną przez Naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego Przemysława Skarbka. Wyjaśnił on, że przyporządkowanie adresów poszczególnym nowopowstającym budynkom, tylko na bazie ulicy Nadmorskiej oraz Kossaka nie gwarantuje prawidłowej i usystematyzowanej numeracji porządkowej a w przyszłości w miarę zagospodarowania działek budowlanych przewiduje się nadanie kolejnych nazw ulic.

W opinii naczelnik Skarbek wytrącił jeden z argumentów Krzysztofa Świątczaka. Poinformował on, że nadanie drodze wewnętrznej nazwy Portowa nie spowodowało konieczności zmiany numerów porządkowych budynków, które były przyporządkowane do ulicy Nadmorskiej w czasie gdy nazwa Portowa jeszcze nie obowiązywała. Obecnie przy Portowej przypisano numery 6 budynkom. Przywrócenie poprzedniej nazwy wg. naczelnika odniosłoby negatywny skutek nie tylko dla osób, które już posługują się nową numeracją ale najprawdopodobniej również w stosunku do tych, którzy w najbliższym czasie wystąpią o przydzielenie nowych adresów.

Przemysław Skarbek przypomniał, że przy nadaniu nazwy ulicom publicznym nie jest wymagana zgoda mieszkańców a kompetencje do nadawania nazw ulic ma wyłącznie Rada Miejska, której Krzysztof Świątczak jest częścią.   

Promocje i rabaty!. Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę