Aktualności

Spór o targowisko w Nowej Wsi Lęborskiej

Spór o targowisko w Nowej Wsi Lęborskiej

Rada Gminy Nowa Wieś Lęborka wyznaczyła teren do prowadzenia handlu przez rolników i ich domowników na działce w okolicach Urzędu Gminy. Nie wszyscy radni poparli ta inicjatywę, m.in. z powodów kosztów.

reklama

Przystosowanie terenu na gminnej działce oszacowano na 100 tysięcy złotych. Przeciwni temu pomysłowi byli radni z miejscowości w której ma powstać targowisko. Radna Renata Palczewska zakwestionowała wysoką wg. niej kwotę przygotowanie targowiska, z kolei radny Marek Baranowski przedstawił negatywne stanowisko Rady Sołeckiej w tej sprawie. Przedstawiciele społeczności lokalnej z Nowej Wsi Lęborskiej wskazywali, że dobrym terenem na prowadzenie tego typu działalności byłby teren przy kwiaciarni przy ulicy Grunwaldzkiej. W dodatku nie wymaga on praktycznie dodatkowych nakładów. Wcześniej padały też argumenty, że nie wszędzie wiejskie targowiska w regionie się sprawdziły i że te w Nowej Wsi Lęborskiej będzie niejako eksperymentem.

Po długich dyskusjach radni przyjęli uchwałę. Handel płodami rolnymi i ogrodniczymi ma być prowadzony przez rolników w każdy piątek i sobotę w godzinach 6:00 – 13:00. Korzystanie z miejsca do handlu będzie dla rolników bezpłatne.

Podstawą uchwały Rady Gminy była sejmowa ustawa z 29 października 2021 roku o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Ma ona ułatwić rolnikom sprzedawania swoich produktów bez pośredników a konsumentom nabywanie produktów bezpośrednio od producentów.

reklama
POLECAMY
 
close-link