18/04/2024
Aktualności

W Zwartowie powstaje fotowoltaiczny gigant.

W Zwartowie powstaje fotowoltaiczny gigant.

W lutym 2021 roku polska spółka „Respect Energy” we współpracy z niemieckim koncernem „Goldbeck Solar” rozpoczęła budowę największego kompleksu fotowoltaicznego w Europie Środkowo-Wschodniej. W pierwszej fazie inwestycji powstanie elektrownia o mocy 204 MW, która docelowo osiągnie moc 390 MW. W ciągu roku planuje ona wytworzyć ok. 230 GWh zielonej energii. Do 2050 roku ma ograniczyć emisję CO2 o 5 mln ton, a jej wartość po zakończeniu budowy wyniesie ok. 200 mln euro.

reklama

Farma fotowoltaiczna w Zwartowie o pow. 300 ha, równa 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim, powstaje na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim. Wyprodukowana przez nią energia wystarczy do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, co równa się zaspokojeniu potrzeb energetycznych mieszkańców miasta o wielkości Gdańska. Energia z niej ma popłynąć do odbiorców jeszcze w tym roku.

Wraz z rozwojem rynku udział pojedynczej farmy będzie malał. Dlatego też istotne jest budowanie dużej ilości rozproszonych instalacji. W ciągu pięciu najbliższych lat powstaną farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 1750 MW, które wyprodukują ok. 2 TWh zielonej energii. To pozwoli już na zaspokojenie 1,5 proc. popytu na energię elektryczną w Polsce. Projekt instalacji w Zwartowie przewiduje również utrzymanie biologicznej aktywności regionu. Decyzja środowiskowa dla tej inwestycji oznacza np. zgodę na wypas owiec i gęsi, a także na budowę pasieki.

Obecnie największe farmy fotowoltaiczne w Europie działają w Hiszpanii. To „Núñez de Balboa” o mocy 500 MW i „Mula Photovoltaic Power Plant” (494 MW). Każdy z kompleksów zajmuje powierzchnię 10 km². Kolejny na liście jest „Cestas Solar Park” z Francji o mocy 300 MW. Jeśli zatem uda się zrealizować pomorski projekt i w ciągu najbliższych kwartałów nie pojawi się potężna konkurencja, polska farma trafi na europejskie podium.

Stary kontynent na tym rynku nie jest jednak prymusem. Zdecydowanie większe instalacje znaleźć można w Ameryce Północnej oraz Azji. W pierwszej dziesiątce dominują kompleksy z Indii, Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Liderem rankingów jest dzisiaj indyjski „Bhadla Solar Park” o mocy 2245 MW (57 km²). Na drugim miejscu plasuje się chiński „Huanghe Hydropower Hainan Solar Park” o mocy 2200 MW a na trzecim – indyjski „Pavagada Solar Park Karnataka” o mocy 2050 MW.

reklama
reklama