reklama
Aktualności

Krzyż zamiast gwiazdy? Radny Rudyk ma pomysł

Krzyż zamiast gwiazdy? Radny Rudyk ma pomysł

Ustawienie prawosławnego krzyża w miejsce czerwonej gwiazdy na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Taki pomysł w rocznicę zajęcia 10 marca 1945 roku Lęborka przez Armię Czerwoną rzucił radny miejski Zbigniew Rudyk. Realizacja tego pomysłu może być jednak bardzo trudna.

reklama

Napięta sytuacja międzynarodowa i wojna na Ukrainie mnoży inicjatywy skierowane przeciwko reżimowi Putina. W Lęborku bardzo aktywni są na tym polu działacze Prawa i Sprawiedliwości, tropiący ostatnie ślady Związku Radzieckiego i Armii Czerwonej na naszym terenie. O pomyśle usunięcia czołgu IS-2 z Parku Chrobrego przez radnego Łukasza Kuriatę pisaliśmy kilka dni temu. Dziś sprawa cięższej wagi, czyli duże zmiany na Cmentarzu Żołnierzy Armii Radzieckiej. Według wniosku radnego Zbigniewa Rudyk czerwoną gwiazdę miałby zastąpić tu prawosławny krzyż. Tak daleko idąca zmiana wymagałaby jednak zgody Federacji Rosyjskiej. Wątpliwe by Rosjanie pozwolili na likwidację uch symbolu. Swoją idee radny Rudyk zawarł w upublicznionym piśmie do ratusza:    

„Panie Burmistrzu, w imieniu własnym i mieszkańców Lęborka, którzy wystąpili do mnie z pomysłem i prośbą aby na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Lęborku, zamienić czerwoną gwiazdę na krzyż prawosławny. Wiemy że na terenach, skąd pochodzili żołnierze, którzy polegli na ziemiach polskich panowała i nadal panuje religia prawosławna, dlatego nie jest zrozumiałe iż na ich grobach zamiast krzyża widnieje czerwona gwiazda. Zbliża się też niechlubna rocznica napaści i wymordowania na plebanii ojców franciszkanów w Lęborku kapłanów i osoby cywilne a było to 10-go marca 1945 roku podczas rzekomego „wyzwalania Lęborka” przez żołnierzy radzieckich. Przyjęło się w tradycji naszej, że na cmentarzach stawiamy krzyże, często nawet osobom niewierzącym lub wątpiącym za życia, dlatego uważamy iż postawienie krzyża na tych grobach jest zasadne, tym bardziej że to jest nasza polska ziemia i mamy na niej prawo robić to co uważamy za stosowne. Zdaję sobie sprawę że prawnicy będą musieli zasięgnąć informacji w IPN-ie , dlatego odpowiedź może nie być taka szybka jakby sobie ktoś życzył. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź. Z poważaniem, radny Rady Miejskiej w Lęborku Zbigniew Rudyk”

[PROMOCJE do -50%] Zapraszamy, ul. Krzywoustego 4A w Lęborku
Zobacz gazetkę