reklama
Aktualności

Teraz wolontariusze, na co dzień policjanci

Teraz wolontariusze, na co dzień policjanci

Policjanci z całego Pomorza są solidarni z Ukrainą – pomagają, angażują się w zbiórki, akcje pomocowe i dbają o bezpieczeństwo. Organizują je we własnym zakresie, inni przyjmują potrzebujące rodziny we własnych domach, jeszcze inni pełniąc służbę starają się wspierać i dodawać otuchy osobom, które szukają u nas bezpiecznego schronienia. 

reklama

Policjanci z większych i mniejszych jednostek oraz z Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku codziennie dbają o uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających ze wschodniej granicy. Już na terenie dworców kolejowych i peronów przesiadkowych otrzymują oni pierwszą niezbędną pomoc.

Dziś pomaga wiele osób, ale żeby dotrzeć do pozostałych, którzy nie zawsze wiedzą, w jaki sposób mogą się włączyć, wielu policjantów opublikowało, również prywatnie, informacje o akcjach i promowało je na wszelkie możliwe sposoby. Przedstawiamy kilka tylko historii, którymi zachęcamy do szerzenia dobra, a przy okazji ślemy podziękowania do naszych policjantów i pracowników cywilnych oraz każdego z wspierających.

Lęborscy mundurowi nie pozostają obojętni na los ukraińskich uchodźców. W domu jednej z policjantek zamieszkała Pani Ludmiła z obwodu kijowskiego z trojgiem dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Udzielenie schronienia potrzebującym takiej pomocy deklarują też kolejni funkcjonariusze.

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Bytowie asp. sztab. Grzegorz Miszewski i st. sierż. Paweł Dzienniak rozmawiali z mieszkańcami w swoich rejonach i pozyskiwali niezbędne wsparcie. Dzięki zaangażowaniu policjantów udało się pozyskać prawie 1 000 metrów siatki rybackiej. Przekazali już ją do punktu zbiórki w Bytowie, gdzie wolontariusze zaadoptują ją, aby mogła służyć do zamaskowania obiektów z uwagi na prowadzone działania wojenne.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, asp. sztab. Mariusz Chrzanowski jest inicjatorem powstania grupy lokalnej społeczności na jednym z portali społecznościowych, tam właśnie uruchomił akcję pomocy uchodźcom wojennym. Dzięki jego zaangażowaniu oraz z pomocą miejscowej parafii udało się dotrzeć do starszego pokolenia mieszkańców Przyjaźni, którzy także chętnie przyłączyli się do akcji. Wspólnie z kolejnymi osobami, które włączyły się w pomoc przy organizacji oraz transporcie, zebrali potrzebne produkty i od razu dostarczyli potrzebującym. Pierwsza partia pojechał prosto na Ukrainę, kolejna do jednego z ośrodków w Łapinie, który już zapewnił schronienie ponad 20 osobom. To nie koniec, ponieważ nasz policjant jest w kontakcie z ośrodkiem, który docelowo przyjmie ok. 90 osób, głównie mamy z małymi dziećmi. Razem z mieszkańcami miejscowości, w której mieszka będą kontynuować niesienie pomocy. Teraz organizują miejsca dla rodzin, które będą mogły u nich zamieszkać.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie pomagali przy sprawnym, bezpiecznym i prawidłowym pilotażu przejazdu  autokarów do powiatu kościerskiego 250 dzieci z ukraińskich domów dziecka wraz z ich opiekunami. Policyjny pilotaż rozpoczął się na autostradzie A1 w miejscowości Warlubie i prowadził do Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie oraz do Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie. Policjanci pomogli dzieciom i dorosłym wypakować ich bagaże. Dzieci i ich opiekunowie byli bardzo zmęczeni, ponieważ ich podróż do bezpiecznego miejsca trwała ponad trzy dni. 

Gdańscy policjanci ruchu drogowego bardzo szybko zareagowali na tragedię, jaka spotkała naszych wschodnich sąsiadów. Policjanci wyznaczyli specjalne, ogólnodostępne miejsce, gdzie funkcjonariusze przynosili potrzebne produkty, a cała akcja rozpoczęła się od wpisu policjantki na jednym z komunikatorów społecznościowych. Wśród przyniesionych darów znalazły się m.in.: woda, żywność, w tym jedzenie dla dzieci, koce, śpiwory, środki higieniczne, baterie, zapałki, zestawy pierwszej pomocy oraz leki. Zebrane produkty przewieziono do Oddziału Prewencji Policji w Gdańsku. Stamtąd cześć artykułów trafi do rodzin ukraińskich policjantów, które przyjadą do Gdańska. Pozostałe przedmioty zostaną przekazane ukraińskim policjantom, którzy walczą za swój kraj i odpierają rosyjską inwazję.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie zadbali o bezpieczny dojazd do miejsca zakwaterowania na terenie Sopotu grupie uchodźców, która uciekła z ogarniętej wojną Ukrainy. Policjanci wspólnie z innymi służbami służyli pomocą dzieciom, młodzieży oraz dorosłym i pomagali przy rozładunku autokaru.

Dla ludzi opuszczających Ukrainę była to bardzo długa podróż… Każda z tych osób potrzebuje czuć się bezpiecznie, dlatego policjanci ofiarują im to co mają – siebie i swoje możliwości. Każdy, kto chce i może wspomóc naród ukraiński oraz przybywających do Polski uchodźców, znajdzie informacje na stronie internetowej  www.pomagamukrainie.gov.pl 

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link