reklama
reklama
Biznes

Mobilny punkt ZUS odwiedzi Wicko. Pomoże wypełnić wnioski 500 plus oraz RKO

Mobilny punkt ZUS odwiedzi Wicko. Pomoże wypełnić wnioski 500 plus oraz RKO

W ramach mobilnych punktów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych eksperci pomagają zakładać profile na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) i wypełniać wnioski o świadczenie „500 plus” i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Tym razem ZUS odwiedzi Wicko.

reklama

Celem ZUS jest wyjście do klientów i dotarcie do osób, które mają ograniczone możliwości odwiedzenia placówek ze względu na ich odległość lub ograniczenia komunikacyjne.

Eksperci ZUS będą dostępni 24 lutego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Wicku przy ul. Radosnej 9 od godz. 10 do 14.

Od 1 stycznia ZUS przyjmuje wnioski z programu „Rodzina 500 plus” na nowo narodzone dzieci. Od 1 lutego natomiast rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski na dzieci, które już korzystały ze wsparcia, na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Od 1 stycznia można też składać do ZUS wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. W ramach RKO rodzice otrzymają maksymalnie 12 tys. zł.

Oba rodzaje wsparcia są niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o „500 plus” i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy można przesyłać tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki są wypłacane bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Rodzice z powiatu lęborskiego od początku roku złożyli 855 wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, które obejmują 882 dzieci oraz 2999 wniosków o „500 plus” na 4990 dzieci.

POLECAMY
 
close-link