reklama
Sport

Świetny sezon szachistów z Maszewa Lęborskiego

Świetny sezon szachistów z Maszewa Lęborskiego

Drużyna szachowa z Maszewa Lęborskiego w składzie: Józef Bonemberg, Krzysztof Jereczek, Jakub Grzeńkowski i Oliwia Czaja po zaciętych bojach przy szachownicach uplasowała się na 3. miejscu w tegorocznych Mistrzostwach Szkół w województwie pomorskim. Warto dodać, że w województwie pomorskim w tym roku szkolnym działają 782 szkoły podstawowe (dane za Kuratorium Oświaty Gdańsk).

reklama

Aby tego dokonać i znaleźć się w gronie najlepszych sześciu drużyn województwa, najpierw Szachiści z Maszewa musieli udowodnić swoją wartość zdobywając w tym sezonie Tytuł: Mistrza Gminy Cewice, Mistrza Powiatu Lęborskiego, Mistrza Półfinałów Województwa.

Jak do tego doszło?

Klimat szachowy w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Maszewie Lęborskim pojawił się z początkiem 2018 roku, kiedy to do szkoły zawitały zajęcia szachowe dla najmłodszych. Pierwsze sukcesy przyszły w roku kolejnym (2018/2019): Tytuł Mistrza Powiatu i 3. miejsce w półfinałach województwa. W roku 2019/2020 kiedy to aktywnie w szachy grała już prawie połowa uczniów Szkoły, Mistrzami Gminy, Powiatu i Półfinałów wojewódzkich zostały drużyny zarówno z młodszej jak i starszej kategorii wiekowej ze Szkoły w Maszewie. W finałach Szachiści z Maszewa Lęborskiego zajęli wtedy odpowiednio 5. i 6. miejsce. W poprzednim, szalonym, covidowym roku 2020/2021,  Drużyna zdobyła Mistrza Powiatu wynikiem 12-0, i musiała zrezygnować z udziału w Półfinałach Województwa chroniąc zdrowie zawodników. Aż nadszedł rok obecny, w którym po raz kolejny, Szkoła z Maszewa Lęborskiego, jako jedyna, wprowadziła do półfinałów wojewódzkich dwie drużyny (młodszą i starszą) i starsi awansowali do Finałów, gdzie zdobyli historyczny brązowy medal!

Co będzie dalej?

Czas pokaże. Jest jednak nadzieja, że drużyny z Powiatu Lęborskiego wciąż będą się liczyć w województwie pomorskim. Warto nadmienić i docenić, że i w Szkole Ponadpodstawowej z Lęborka (ZSGŻiA) udało się w tym roku stworzyć warunki do zakiełkowania szachów. Drużyna tej Szkoły również uzyskała awans do Finałów Województwa, gdzie ostatecznie skalsyfikowana została na 5. miejscu.

Aby szachy się rozwijały na terenie powiatu lęborskiego potrzebne są zajęcia dla uczniów i turnieje, w których mogą na bieżąco się sprawdzać i rywalizować o laury. Bardzo się więc cieszymy, że w tym roku w okolicy pojawił się drugi Klub szachowy – Magnat (obok naszego: PRO Maszewo Lęborskie). Klub z Magnat prowadzi zajęcia w Lęborku i w okolicznych szkołach, a także również zaczyna organizować turnieje szachowe. Poziom, więc wzrośnie, szachy będą łatwiej dostępne dla wszystkich.  

Wszystkich chętnych, którzy chcą zacząć tę WIELKĄ i niezapomnianą przygodę z szachami zapraszamy do kontaktu: promaszewoleborskie@gmail.com lub klubszachowymagnat@gmail.com

Organizator szachowego klimatu w Maszewie Lęborskim: Krzysztof Paluszek

Komentarze
Szukasz idealnego miejsca na nowy dom?
Zadzwoń! tel. 606 281 357