reklama
reklama
Aktualności

Policja szkoli seniorów. Rozmawiali o oszustwach i innych niebezpieczeństwach

Policja szkoli seniorów. Rozmawiali o oszustwach i innych niebezpieczeństwach

Policjantki z Lęborka spotkały się z seniorkami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach czyhających na osoby starsze ze strony oszustów oraz o innych niebezpieczeństwach, z którymi mogą spotkać się na co dzień w domu i na ulicy.

reklama

Policjantki, zajmujące się profilaktyką społeczną odpowiedziały na zaproszenie lęborskiego stowarzyszenia EDUQ do spotkania z seniorkami, by porozmawiać z nimi o zagrożeniach, na jakie narażone są starsze osoby.

Stowarzyszenie EDUQ, jako partner projektu „Centrum usług Społecznych”, zajmuje się m.in. aktywizacją seniorów w życiu społecznym poprzez organizowanie różnego rodzaju szkoleń i warsztatów. Funkcjonariuszki chętnie włączyły się do tego przedsięwzięcia i w miniony piątek w budynku byłego ZWAR-u przeprowadziły z seniorkami rozmowę na temat oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” i „na koronawirusa”. Nie zabrakło również tematu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w sieci.

Policjantki przedstawiły sposób działania przestępców, którzy znanymi już powszechnie metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy na „pracownika gazowni” wciąż oszukują osoby starsze i samotne, wyłudzając od nich pieniądze i inne wartościowe przedmioty. Zwróciły też uwagę na pojawiające się w ostatnim czasie próby oszustw „na koronawirusa”, gdzie przestępcy podszywając się pod członków rodziny, którzy rzekomo ciężko znoszą przebieg choroby „COVID-19”, proszą o finansową pomoc w kosztownym leczeniu.

Z racji tego, że w obecnych czasach coraz więcej osób robi zakupy online, policjantki wyjaśniły jak ustrzec się przed fałszywymi ofertami i w jaki sposób nie dopuścić do utraty pieniędzy. Zaznaczyły by przed zawarciem każdej transakcji sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, nie klikać w żadne linki, wiadomości i odnośniki niewiadomego pochodzenia i pod żadnym pozorem nie przekazywać danych dostępowych do rachunków bankowych.

Poprzez propagowanie bezpiecznych zachowań i i zapoznanie z mechanizmami działania przestępców, funkcjonariusze podnoszą poziom bezpieczeństwa oraz świadomości seniorów w zakresie zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać. Policjanci podkreślają jednak, że metody się zmieniają, a oszuści szukają nowych, którymi próbują zmanipulować seniorów. Najważniejsze, by seniorzy stosowali zasadę ograniczonego zaufania, a kiedy ktoś żąda od nich pieniędzy, pochopnie ich nie przekazywali.