Kultura

Ratują funeralne zabytki z Garczegorza. Zobacz fenomenalne efekty prac [GALERIA]

Ratują funeralne zabytki z Garczegorza. Zobacz fenomenalne efekty prac [GALERIA]

Dobiega końca pierwszy etap prac przy renowacji wyposażenia zabytkowej, przykościelnej kaplicy grobowej w Garczegorzu. Po wydobyciu i uporządkowaniu XVII i XVIII-wiecznych trumien i sarkofagów, przeprowadzono ratunkowe prace konserwatorskie. Efekt już teraz robi ogromne wrażenie.

reklama
reklama

Miejscową pracownię naukowców z Torunia wizytował Mikołaj Ochman, pełniący funkcję Wójta Gminy Nowa Wieś Lęborska. Do Garczegorza dotarła także dr Alicja Drozd-Lipińska z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która na zaproszenie Oleksy Konserwacja Zabytków prowadzi wstępne prace antropologiczne.

Tegoroczne zadanie to dopiero początek prac nad zabytkiem. Docelowo planowane jest odrestaurowanie całego zabytkowego obiektu, a także ekspozycja kaplicy dla zwiedzających. Pozwoli to utrwalić historię wsi i regionu dla przyszłych pokoleń. Zabytek znacznie wzbogaci wiedzę o historii miejscowości, Gminy Nowa Wieś Lęborska i Ziemi Lęborskiej, szczególnie wśród lokalnej społeczności, pełniąc ważną rolę nośnika historii i tradycji oraz wzmacniając lokalną i regionalną tożsamość.

I etap prac finansowany jest ze środków własnych gminy oraz dotacji celowych z Powiat Lęborski oraz Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zdjęcia: UG Nowa Wieś Lęborska

POLECAMY
 
close-link