reklama
Aktualności

Technologią uderzą w trucicieli i śmieciarzy. Fotopułapki i dron nad Lęborkiem

Technologią uderzą w trucicieli i śmieciarzy. Fotopułapki i dron nad Lęborkiem

Miasto Lębork we współpracy z firmą BADOR ze Słupska, wykonuje badania zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem systemu AirDron. Dodatkowo, urzędnicy inwestują w fotopułapki, które w miejscach notorycznego podrzucania odpadów, mają przyłapać śmieciarzy na gorącym uczynku.

reklama

16 kwietnia w godzinach popołudniowych zostało przeprowadzone pierwsze badanie jakości dymów wydobywających się z kominów lęborskich budynków. Dron wlatując w dym z komina, analizuje jego skład chemiczny, co pozwala wywnioskować, czy w danym domu nie pali się na przykład butelkami z tworzyw sztucznych lub innymi odpadami. W pierwszej kolejności dron latał nad budynkami położonymi przy ulicach Zawiszy Czarnego, Legionów Polskich i Słowackiego. Następną lokalizacją było osiedle domków jednorodzinnych przy ulicach Kanałowej, Artylerzystów, Harcerzy, Topolowej, Domeyki, Beniowskiego, Kasztanowej czy Brzozowej.

Sprawdzony został dym z blisko 30 kominów. W związku z tym, że pierwsza tego typu akcja była pilotażową, drobne nieprawidłowości były na bieżąco wyjaśniane z właścicielami budynków, którzy zostali pouczeni przez funkcjonariusza Straży Miejskiej o stwierdzonych naruszeniach oraz o możliwym postępowaniu mandatowym w przypadku powtórzenia się złych wyników w czasie kolejnych badań.

W planach są kolejne kontrole, których terminy z oczywistych powodów nie zostaną ujawnione.

Równocześnie trwa akcja monitorowania miejsc gromadzenia odpadów. W miejscach, w których notorycznie pojawiają się niewłaściwe odpady, montowane są fotopułapki, które pomogą w zidentyfikowaniu osób wyrzucających takie odpady.

Fotowoltaika? Darmowa wycena od ENERGETYCZNYCH z Lęborka!
Darmowa wycena
POLECAMY
 
close-link