Aktualności

Tanie mieszkania dla wybranych w Lęborku. Ruszają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Tanie mieszkania dla wybranych w Lęborku. Ruszają Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe

Miasto Lębork planuje mocno zaangażować się w Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. Powstałe w wyniku programu mieszkania przeznaczone zostaną dla określonej grupy najemców – osób, które posiadają środki na regularne opłacanie czynszu, ale ich przychody są na tyle ograniczone, że nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

reklama

Rządowy program ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Na tworzenie nowych SIM-ów z udziałem gminy, samorząd będzie mógł otrzymać bezzwrotne wsparcie w wysokości 3 mln zł. Lokatorom, którzy w ramach umowy partycypacji pokryją co najmniej 20% kosztów budowy lokalu, SIM-y zapewnią możliwość dojścia do własności po 20-30 latach.

Za realizację zadania w Lęborku odpowiada miejska spółka – Lęborskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Budując mieszkania na nowych zasadach i korzystając z pełnego dofinansowania, wkładem miasta jest jedynie grunt. To około 5-6% wartości całej inwestycji. Miasto poprzez swoją spółkę odpowiada także za koordynację wszystkich działań. Korzystne warunki finansowania pozwolą niskim kosztem zaproponować lęborczanom o średnich dochodach pierwsze mieszkanie.

– Po wybudowaniu w ostatnich latach 200 mieszkań komunalnych z dopłatami BGK przystępujemy do nowego programu skierowanego do naszych mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Lęborka Witold Namyślak. – To oferta na pierwsze mieszkanie m.in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Mieszkańcy Ci posiadają za wysokie dochody na przydział mieszkań komunalnych lub socjalnych, a za małe, by wziąć komercyjny kredyt. Grupa ta obecnie najczęściej wynajmuje mieszkania. Teraz będzie miała szansę na zamieszkanie w nowych mieszkaniach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu czy kilkudziesięciu latach do własności. Znaczące  dotacje oraz wkład własny przyszłych najemców są korzystne także dla budżetu miasta. Pozyskanie na miejskie budownictwo w najbliższych latach kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę wielu lokalnym firmom budowlanym. 

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, dofinansowań oraz partycypacji przyszłych mieszkańców:

  • dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu rozwoju Mieszkalnictwa,
  • dotacja 25% wartości inwestycji oraz 10% wartości gruntu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • partycypacja przyszłych lokatorów (15-30% wartości lokalu ok. 50-60 tys. zł)
  • preferencyjno-zwrotny kredyt (30%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu).

Zasady programu mieszkaniowego zakładają, że mieszkańcy za 20-25% wartości mieszkania mogą po 15 lub 30 latach nabyć prawo własności lokalu. Możliwe są też formy tradycyjnego najmu czasowego.

Planuje się, że pierwsze mieszkania pod wynajem w Lęborku mają być gotowe w roku 2023.

W pierwszym etapie budowa wielorodzinnych domów pod wynajem planowana jest w następujących lokalizacjach:

  • Obrońców Wybrzeża 1 (na działce Skarbu Państwa wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości) – 40 lokali z windą i podziemną halą garażową.
  • Mieszka I bis (ok. 35 lokali z windą w dwóch budynkach)
  • Stryjewskiego 12 – (16 lokali z windą)

W dalszej perspektywie nowe mieszkania planuje się wybudować na działkach przy ulicach Stryjewskiego 56/57 oraz przy Konopackiej. W ramach realizacji pierwszych budynków zlecono pierwsze prace projektowe. Po ich zakończeniu i uzyskaniu pozwolenia na budowę ogłoszone zostaną przetargi na wykonawstwo.

Zasady przyznawania mieszkań określi regulamin. Warunkiem przystąpienia do programu będzie brak tytułu do mieszkania na terenie Lęborka. Nabór do nowego systemu mieszkań pod wynajem ruszy w roku 2022. Program skierowany jest także do pracodawców, którzy w ten sposób mogą uzyskać mieszkania dla swoich pracowników.  

reklama
POLECAMY
 
close-link