Kultura

Kaszubskie kolędowanie w sanktuarium

Kaszubskie kolędowanie w sanktuarium

Kaszubski Zespół Regionalny „Levino” i Zespół Regionalny „Frantówka” z Lęborka, znalazły się w gronie wyróżnionych podczas II Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek. Finał imprezy odbył się w lęborskim sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

reklama

Z powodu pandemii, prezentacje zespołów odbyły się tym razem w formie zdalnej, jednak rozdanie nagród, poprzedzające mszę z kaszubską liturgią, odbyło się w tradycyjnej formie – w reżimie sanitarnym.

Uczestników przeglądu oceniało jury, w którego skład wchodzili dr Tadeusz Formela – kierownik Katedry Sztuki Muzycznej Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz dr Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.  Ich decyzją nagrody i wyróżnienia otrzymali: Zespół „Kaszubianki” z Władysławowa, Schola św. Anny z Sulęczyna, Chór „Kosakowianie” z Kossakowa, Kaszubski Zespół Regionalny „Levino” z Lęborka, Chór mieszany „Laudate Dominum” z Wejherowa, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Chmielanie” z Chmielna, Zespół Regionalny „Frantówka” z Lęborka, Przodkowska Orkiestra Dęta wraz z solistami Kszaubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Przodkowianie” z Przodkowa, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów” z Bytowa, Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna oraz Zespół „Czinda Da” z Borowa.  

Nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali z rąk patronów honorowych nagrody, statuetki, dyplomy oraz płyty CD zawierające zapis przeglądowych prezentacji. Prezentacje on-line, transmisje oraz film, który stanowi podsumowanie tegorocznej edycji przeglądu oglądać można m.in. w serwisie YouTube.

Patronami wydarzenia byli Kaszubski Zespół Parlamentarny pod przewodnictwem senatora Kazimierza Kleiny, marszałek województwa pomorskiego, starosta lęborski, burmistrz Lęborka i Nadleśnictwo Lębork. W organizację przeglądu zaangażowane było też Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, Koło Gospodyń Wiejskich w Mostach oraz parafia św. Jakuba Apostoła. 

Fot. Powiat lęborski/www.powiat-lebork.com

POLECAMY
 
close-link