15/05/2024
Aktualności

Jubileuszowy koncert lęborskiej orkiestry dętej

Orkiestra Dęta Ziemi Lęborskiej obchodziła uroczyście w miniony piątek 10-lecie swojego istnienia i bardzo aktywnej działalności. Imprezę zaszczycili przedstawiciele władz starostwa i miasta oraz różnych instytucji i placówek kulturalno-oświatowych.

reklama

Koncert jubileuszowy dała w Szkole Muzycznej, co m.in. uzasadnia związek orkiestry z placówką, gdyż skład orkiestry to przeważnie absolwenci i uczniowie tej szkoły. Przy tym większością wykonywanych utworów dyrygowała Magdalena Kreft, nauczyciel lęborskiej PSM. Notabene w części koncertu wspólnie z orkiestrą dętą grała Szkolna Orkiestra Kameralna, otwierając popis uwerturą z suity D-dur z cyklu „Muzyka na wodzie” Jerzego Fryderyka Haendla. Muzycy wykonali kilkanaście utworów. Nie zabrakło słynnych „Orkiestr dętych”. Śpiewała też solo Agnieszka Formela.

Wiesława Wojciechowicz, kierownik orkiestry, po powitaniu gości przypomniała pokrótce jej historię:

Orkiestra zawiązała się w 2005 roku podczas koncertowania naszego kaszubskiego zespołu Ziemia Lęborska na Węgrzech – zaczęła Wojciechowska i poprosiła na scenę współinicjatorów tego pomysłu: Reginę Szczupaczyńską. Renatę Hopę, Adama Michalskiego i Piotra  Ilnickiego, by wręczyć im okolicznościowe statuetki. – Pierwszy przemarsz ulicami Lęborka miał miejsce 3 maja 2006 roku. Potem już działo się wiele.

Tu Wojciechowska wymieniła szereg imprez i uroczystości, które jej orkiestra uatrakcyjniła. Każdy, kto się w ciągu tych 10 lat zapisał na trwale w historii zespołu, otrzymał dyplom, kubek ze zdjęciem zespołu i pamiątkową statuetkę.

Dzisiaj orkiestra liczy 25 muzyków. Grają na tubach: Krzysztof  Zaborowski i Paweł Jakubek, na puzonie – Michał Poszke, na saksofonie – Martyna Lorek, na fletach: Magdalena Lorek, Adriena Łabacka, Aleksandra Rzepka i Alicja Rzepka, na klarnetach: Anna Milczewska i Mateusz Tarkowski, na trąbkach: Błażej Chojaczyk, Dominik Grzegorzek, Andrzej Puchtel, Jędrek Rahn i Peter Rowell, a na instrumentach perkusyjnych: Albert Pawlikowski, Piotr Wróblewski i Maciej Zdanowski. Grupa mażoretek to: Alicja Anisimowicz, Joanna Formela, Marta Kobiela, Magdalena Koszałka, Agnieszka Miks, Oliwia Nastały, Marta Noryśkiewicz i Wiktoria Wrońska.

Popisy stricte muzyczne przeplatane były występami tanecznymi, ponieważ kierownik orkiestry, Wiesława Wojciechowicz prowadzi równolegle koła taneczne w Szkole Muzycznej. Sama też tańczy. Tancerki wykonały m.in. menueta, bourree, poloneza (z „Pana Tadeusza”) do muzyki Wojciecha Kilara, rock’n’rolla.

Gratulacjom i życzeniom nie było końca.

Marian Borek, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji wspomniał przy okazji pierwszą próbę orkiestry 10 lat temu na boisku Gimnazjum nr 1.

– Cieszymy się, że z małego pączka tak pięknie orkiestra się rozwinęła – powiedziała Renata Hopa – kierownik zespołu Ziemia Lęborska, życząc orkiestrze wielu dalszych sukcesów i sił do pracy.

– Przeżyliśmy piękny koncert dzisiaj – stwierdził Franciszek Okuń, kierownik zespołu Levino, dziękując m.in. znanym sobie osobiście zasłużonym byłym  orkiestrantom.

– Kapelmistrzów było wielu, ale Wiesia trwa cały czas – podkreślił rolę w orkiestrze Wiesławy Wojciechowskiej jej kolega Waldemar Szczypior, kapelmistrz Gminnej Orkiestry Dętej w Gniewinie i dyrektor tamtejszego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. Jest najbardziej zakręconą kobietą   w Polsce północnej, co najmniej.

Koncertowi towarzyszył pokaz multimedialny i aż żal było nie obejrzeć go w całości, gdy na scenie równie dużo się działo.

Ponad dwugodzinną imprezę zakończyło kameralne spotkanie jubilatów i ich gości przy kateringowym stole i dzielenie tortu przez szefową orkiestry, która ciągle zachwyca swoją werwą, entuzjazmem, radością życia i uśmiechem.

Tekst i fot. Iw. Ptasińska

reklama

reklama