W naszym portalu przedstawiliśmy list podpisany przez pracowników oświaty z Gminy Nowa Wieś Lęborska, dotyczący planowanych zwolnień i redukcji etatów w szkołach podległych gminie. Temat ten wywołał naprawdę gorącą dyskusję, a zastrzeżeń do nadesłanego maila ma bardzo wiele osób.
W poprzednim artykule na przedstawione zarzuty „pracowników oświaty” przedstawiliśmy odpowiedzi wójta gminy Ryszarda Wittke. Jednak i sami przedstawiciele związków zawodowych ZNP z gminy Nowa Wieś mają sporo uwag. Zamieszczamy mail nadesłany i podpisany przez Renatę Stolicką, prezes Oddziału ZNP w gminie Nowa Wieś Lęborska.
„List podpisany przez pracowników oświaty z gminy Nowa Wieś Lęborska, dotyczący sytuacji pracowników niepedagogicznych oraz zarzutów wobec ZNP i prezesa , jest wyjątkowo nierzetelny i krzywdzący.
Sytuacja tej grupy zawodowej od wielu lat należy do priorytetowych działań Oddziału ZNP w Nowej Wsi Lęborskiej.
Do 2009 roku byli oni traktowani znacznie gorzej (pod względem finansowym) niż inni pracownicy samorządowi. To ZNP wynegocjował zmiany wartości punktowej z 2,7 do 6,5 zł za punkt, 30% podwyżkę wynagrodzenia dla wszystkich pracowników niepedagogicznych czy przywrócenie 25% premii dla pracowników obsługi w roku bieżącym.
Zarzuty dotyczące Regulaminu Wynagradzanie świadczą o ignorancji piszących. Zmiana Regulaminu wynagradzania oraz uzgodnienie go przez dyrektorów i związki zawodowe jest obowiązkiem wynikającym z Ustawy o Pracownikach Samorządowych oraz z Ustawy o związkach zawodowych, a nie czyimś wymysłem, a już na pewno nie sposobem ratowania gminy. Wzór przyjętego w 2009 roku Regulaminu opracowany został przez Zarząd Główny ZNP i zaakceptowany przez Związek Zawodowy Solidarność.
W żadnym stopniu nie był krzywdzący, zwłaszcza dla pracowników obsługi. Przede wszystkim udało się wprowadzić regulamin, który podobnie traktował wszystkich pracowników niepedagogicznych na poszczególnych stanowiskach, bez względu na to, w jakiej placówce pracują. Zapisy w nim zawarte były znacznie korzystniejsze niż dotychczasowe (gwarantowały, np. comiesięczną premię oraz dodatek specjalny). Bieżąca, bardzo trudna sytuacja gminy sprawiła, że po raz pierwszy pracownicy niepedagogiczni nie otrzymali podwyżki wynagrodzenia.
Efektem negocjacji prowadzonych przez ZNP z wójtem gminy w sprawie redukcji zatrudnienia w administracji szkół, na dzień dzisiejszy, jest zachowanie stanowisk księgowych we wszystkich placówkach ( przy zapowiedzi powołania referatu księgowości przy gminie z zachowaniem 3 etatów). Zgodnie z naszą wiedzą, wymiar etatów też nie jest ostateczny. Nieprawdą jest natomiast, że redukcja dotyczyć miała również pracowników obsługi. Rozmowy w sprawie sytuacji oświaty w naszej gminie prowadzone są nadal.
Dotychczasowa działalność ZNP oraz przychylność władz samorządowych pozwalają też systematycznie poprawiać sytuację materialną nauczycieli (dodatek motywacyjny, dodatek za wychowawstwo, dodatek dla administratorów sieci komputerowych, nagrody).
Dodać należy także, że czas roszczeń i prowadzenia przez związki zawodowe wojny z samorządem dawno minął. Wyważony sposób prowadzenia rozmów, negocjacje prowadzące do konsensusu to umiejętności niezbędne w dzisiejszej sytuacji.”
red