26/04/2024
Aktualności

W lęborskim szpitalu można rodzić na gazie… rozweselającym

Od dwóch miesięcy pacjentki oddziału położniczego w lęborskim szpitalu mogą rodzić przy pomocy podtlenku azotu, który popularnie nazywany jest gazem rozweselającym. Takie rozwiązanie, które ułatwia poród, wprowadziło już kilka szpitali w Polsce.

reklama

Jak się okazało wiele kobiet jest zainteresowanych taką metodą porodu. Kiedy w Polsce media poinformowały o wykorzystaniu podtlenku azotu przy porodzie, także do lęborskiego szpitala przyszłe mamy zaczęły dzwonić, czy szpital dysponuje takim sprzętem.

W Lęborku aparatura z podtlenkiem azotu wykorzystywana jest już od ponad dwóch miesięcy. Lekarze są zadowoleni z efektów, poród z użyciem gazu jest bardzo bezpieczny, daje duże możliwości, gdyż odpowiednio dawkowany powoduje, że kobieta zachowuje świadomość i ma kontakt z lekarzem. W ciągu dwóch miesięcy odebrano już kilka porodów przy użyciu gazu.

– Prosiłbym, by nie sugerować się nazwą gaz rozweselający, bo to może sugerować, że przy porodzie może być też dobra zabawa – uważa Przemysław Kreft, lekarz naczelny Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku. – Gaz ten podawany jest w takiej dawce, że nie ma efektu euforyzującego, ale bardzo dobrze znieczula bóle lekkie i średnie.

Na pytanie jakie są koszta użycia gazu podczas porodu, główny lekarz podaje, że jest to trudne do oszacowania. U jednej kobiety poród trwa krótko, u niektórych może trwać nawet godzinami. Tak samo wrażliwość na ból, jest zróżnicowana u różnych pacjentek.

– Poród przy użyciu podtlenku azotu rozliczany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia – dodaje Kreft. – Gaz ten ma zastosowanie anestetyczne, czyli stosowany jest jako lek znieczulający.

(rak)

reklama

reklama