Aktualności

Kolejne odkrycia i wyprawy Towarzystwa Historycznego Gminy Cewice

Członkowie Towarzystwa Historycznego Gminy Cewice znaleźli kolejne eksponaty, pamiątki z czasów Krzyżackich. Są to dwa kamienie graniczne leżące na dawnej granicy Krzyżackiej pomiędzy rzeczkami Sitnica i Pogorzeliczanka. Natomiast już jutro (2 czerwca) planowane jest sprzątanie i porządkowanie cmentarza w Siemirowicach. Przedstawiciele towarzystwa sprzątają ten teren już od kilku tygodni.

reklama

– Mało kto przypuszczał, że przy sprzątaniu cmentarza będzie tyle pracy – stwierdza Marcin Samol z THGC. – Część z nagrobkami jest już prawie oczyszczona z krzaków i suchych drzew, ale jeszcze trochę drzew zostało do usunięcia. Po wykonaniu grubszych prac będzie można przystąpić do porządkowania nagrobków, wygrzebywania zakopanych w ziemi krzyży i tablic, odbudowania alejek, bramy wejściowej.

W sobotę 02 lipca o godz. 9 prace będą kontynuowane.

Wróćmy jeszcze do znalezionych w tym tygodniu kamieni granicznych. Jeden z nich jest już dobrze znany i został opisany przez Stefana Fikusa w Biuletynie Historycznym Lęborskiego Bractwa Historycznego.

– Drugi poznaliśmy we wtorek – mówi Henryk Żarski. – Oba są znacznych rozmiarów, a znak krzyża wykuty jest na obu po wschodniej stronie głazu. Wszystko wskazuje na to, że na odcinku pomiędzy Sitnicą, a Pogorzeliczanką tam gdzie granica przebiegała lądem nie ciekami wodnymi mogą znajdować sie jeszcze podobne kamienie. Musimy zorganizować kolejna wyprawę śladami granicy krzyżackiej.

(rak)