Jak informuje radio RMF, ponad 14 tysięcy osób zaszczepiło się w Polsce nową szczepionką przeciwko koronawirusowi, dopasowaną do wariantu Omikron. Nowy preparat można przyjmować od września, a na jego przyjęcie zarejestrowało się dotychczas ponad 81 tysięcy osób. By skorzystać z nowej szczepionki, trzeba mieć ukończone 12 lat i mieć za sobą co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Punkty szczepień zamówiły ponad 635 tysięcy dawek nowej szczepionki. Jak podkreśliła Europejska Agencja Leków (EMA) szczepionki są modyfikowane, aby skuteczniej przeciwdziałały krążącym wariantom SARS-CoV-2.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Polsce – Grzegorz Cessak informował 6 września, że badania wykazały, że nowe, tzw. adaptowane szczepionki zapewniają większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu Omikron BA.1 w porównaniu z obecnymi monowalentnymi szczepionkami opartymi na pierwotnym szczepie. Ponadto przeciwciała wytworzone przez te szczepionki wydają się być w stanie neutralizować inne warianty i podwarianty Omikronu, w tym BA.2, BA.2.75 i BA.5, bardziej efektywnie niż obecne szczepionki.
Na szczepienie można zgłosić się przez centralny system e-rejestracji. W celu umówienia wizyty Pacjent może skorzystać z jednego z trzech sposobów zapisów na szczepienie:
- Rejestracja telefoniczna za pomocą ogólnopolskiej dostępnej całodobowo i bezpłatnej infolinii pod nr tel.: 989;
- e-Rejestracja poprzez Internetowe Konto Pacjenta dostępne na stronie internetowej pacjent.gov.pl (aby skorzystać z tego sposobu konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego);
- Rejestracja telefoniczna bezpośrednio w punkcie szczepień – lista dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie
Czytaj także: Antyszczepionkowcy odesłani z ratusza z kwitkiem
Czytaj także: Pomorskie liderem szczepień przeciw COVID-19. Zaszczepiono ponad 800 tys. osób
