Po raz drugi Młodzieżowy Dom Kultury w Lęborku był miejscem prezentacji utalentowanych dzieci i młodzieży, działającej tam na różnych niwach w około 40 kołach.
W miniony czwartek 21 marca prawie 60 tancerek z grup Teresy Szczepańskiej i akrobatów Roberta Apanowicza zapewniło barwne show w kilku występach. Mała akademia sztuk plastycznych prezentowała swoje portrety i prace wykonane podczas feryjnego pleneru pt. „Wiejskie i zimowe klimaty” w Zielonce koło Sasina. Alina Walkusz, prowadząca Małą ASP „wywoływała do tablicy” każdego młodego artystę, by powiedział o sobie choć kilka słów. Koncertowali bębniarze i gitarzyści Piotra Fugla oraz Dżemik Sylwestra Kustusza. Grupa Anny Malinowskiej dała spektakl teatralny.
– Staramy się w tym dniu skupić liczną grupę uczestników i pokazać ich osiągnięcia rodzicom, koleżankom i kolegom z innych kół oraz ich sympatykom – mówi Teresa Szczepańska, dyrektor MDK. – Dzieci mają szansę pochwalić się tym, czego się nauczyły na zajęciach tanecznych, akrobatycznych, plastycznych, muzycznych i robią to chętnie, o czym można się było przekonać.
Najmłodsze tancerki z grupy Luzik wykreowały prawie same swoją miniaturę taneczną „Safari”, jak zapewniła pani Teresa. Widać było ich wielkie zaangażowanie podczas popisu.
– Ćwiczymy od września. Do tego tańca wymyślałyśmy z panią różne figury i elementy charakteryzujące zebry, jak stukanie kopytkami i rozmaite skoki, bo każda z nas ma kostium zebry – mówią Weronika Leszczuk, Julia Klasa i Małgorzata Syldatk, wzajemnie się uzupełniając. – Cieszymy się, że możemy się pokazać widzom. Jest to nasz trzeci występ.
MDK w 2011 roku otrzymał tytuł – „Miejsce odkrywania talentów”, przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej specjalnym certyfikatem i tablicą. Następnego roku MEN ogłosiło 21 marca Dniem Odkrywania Talentów. To zobowiązuje i czyni zajęcia w MDK jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
W ub. roku uczestnicy zajęć w MDK zdobyli 100 nagród i 46 wyróżnień, w tym 80 nagród w konkursach ogólnopolskich i 5 – międzynarodowych. Najczęściej, bo 60 razy stawały na podium tancerki z Zespołu Tańca Współczesnego i Nowoczesnego LUZ Teresy Szczepańskiej, zdobywając 4 nagrody międzynarodowe i 56 ogólnopolskich.Mali artyści z kół malarstwa dziecięcego i grafiki Aliny Walkusz i Beaty Synowiec dostali w sumie 85 nagród i wyróżnień (4 międzynarodowe, 54 ogólnopolskie).
W tym roku już kilkanaście tancerek, plastyczek i wokalistek ma na swoim koncie znaczące sukcesy. Kilka dni temu Julita Zielińska z grupy Sylwestra Kustusza wyśpiewała w kat. szkół ponadpodstawowych I miejsce na Wojewódzkim Konkursie Muzyczno-Plastycznym w Gdańsku pod hasłem „Polska – moje miejsce, mój kraj”, mając 40 konkurentów do nagrody. Została zaproszona na koncert laureatów w kwietniu. W tym samym konkursie na II miejscu w kat. szkół podstawowych uplasowała się Oliwia Dedo z pracowni Aliny Walkusz. Kolejne konkursy dają szanse na nowe zwycięstwa.
Fot. i tekst Iw.Ptasińska