Rozpoczął się już rodzimy sezon turystyczno-krajoznawczy. Lęborscy przewodnicy nie zaprzestają doszkalania się. W minioną sobotę 23 lutego pojechali na szkolenie razem z przewodnikami słupskimi do Rąbki. Okazją był Międzynarodowy Dzień Przewodnika, obchodzony dorocznie 21 lutego. Historię ustanowienia MDP podczas III Międzynarodowej Konwencji Przewodników Turystycznych w Nikozji na Cyprze 21 lutego 1989 roku przypomniał Przemysław Mikusiński, szef Koła Lęborskich Przewodników PTTK i wiceprezes federacji przewodnickiej z siedzibą w Gdańsku. Przypomniał także, iż już kilkakrotnie lęborskie koło organizowało oficjalne obchody wojewódzkie MDP. Impreza ta ma stałe miejsce w kalendarzu dorocznych wydarzeń krajowych. Z tej też okazji wręczył firmowe prezenty obecnej na szkoleniu Barbarze Ząbczyk-Chmielewskiej z Gdańska, przewodniczącej federacji, Katarzynie Sitkowskiej, pracownikowi edukacyjnemu Słowińskiego Parku Narodowego, prowadzącej szkolenie oraz Mirosławowi Nastałemu, który przygotował na to spotkanie kilkudziesięciu przewodników salę edukacyjną SPN i poczęstunek.
Swoją prelekcję na temat ptaków p. Sitkowską połączyła z prezentacją multimedialną, robiąc ją dzięki temu przejrzystą i ciekawą. Zachęciła przy tym zebranych do udziału w zgadywaniu nazw ptaków, kierując się ich wyglądem, głosem, miejscem życia, zachowaniem, ulubionym pokarmem.
Po prelekcji Barbara Ząbczyk-Chmielewska podziękowała za aktywne potraktowanie tegorocznego MDP, zaznaczając, iż przypadł na rok 2013, ogłoszony jako Rok Przewodników Turystycznych. Jest to okazja do zwrócenia uwagi społeczeństwa na wagę działalności przewodników.
– Rok Przewodników jest pomyślany jako zespół kampanii ogólnopolskich – powiedziała pani prezes. – W tym roku istotną jest idea rozszerzenia i podkreślenia roli i znaczenia przewodnictwa, nie tylko dla regionu, ale i Polski. Gorąco namawiam, abyście włączyli się w ten program.
Omówiła przy tym akcje tematyczne, jakie już zaczęto podejmować i jakie będą prowadzone przez cały rok, jak akcja „Z przewodnikiem ciekawiej”, skierowana do dzieci i młodzieży, „Z przewodnikiem profesjonalnie” – dla organizatorów turystyki, „Poznawaj swój kraj z przewodnikiem” – adresowana do nauczycieli z myślą poszerzenia ich wiedzy krajoznawczej. Akcja „Z przewodnikiem przez jesień życia” to nie tylko wykłady, ale i spacery po bliższej i dalszej okolicy, które się seniorom bardzo spodobały i proszą o więcej. Odbędzie się też szkolenie dla przewodników, podejmujących się oprowadzania grup osób niepełnosprawnych w ramach akcji „Z przewodnikiem najłatwiej”. Suma summarum odbywają się i odbywać się będą imprezy tradycyjne i sporo nowych.
Pracuje się także nad „Vademecum przewodnika turystycznego”, który prawdopodobnie zostanie w tym roku wydany. Ma być ogłoszony konkurs na wspomnienia przewodników pod hasłem „Mój najlepszy przewodnik PTTK”. Warto też uczestniczyć w XLII Konkursie Krasomówczym, który p. prezes nazywa „wielką ucztą duchową”.
Pani prezes w imieniu marszałka województwa, który patronuje wojewódzkim obchodom Roku Przewodników, zaprosiła koleżanki i kolegów do Gdańska na wtorek 26 bm. o godz. 16 na sesję na temat tożsamości przewodników i ich działalności, inaugurującą Rok Przewodników oraz Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Wykłady otwarte odbędą się w sali im. Lecha Bądkowskiego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego w Gdańsku przy ul. Okopowej 21/27. Sesję wzbogaci wystawa „Z archiwum gdańskich przewodników”.
Wśród różnych propozycji programowych Mikusiński przypomniał, iż 5 marca w Słupsku odbędzie się szkolenie przewodników na temat Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Głównym jednak zadaniem, czekającym lęborskich przewodników, jest XVII Ogólnopolski Zlot Przewodników Nizinnych 19-21 kwietnia, o czym jeszcze będziemy informowali. Trzeba go dobrze rozpropagować.
Natomiast tradycyjny zlot federacji przewodników odbędzie się w Malborku we wrześniu. W październiku w Gdyni będzie inaugurowany Światowy Dzień Turystyki, również nacechowany tematem przewodnictwa.
Rajmund Klimaszewski ze Słupska podpowiedział, iż przewodnicy organizują sporo imprez dla dzieci bezinteresownie. Takie słupscy przewodnicy mają już na tegorocznym koncie, jak 2-dniowa wycieczka do Lasu Smołdzińskiego dla dzieci ze świetlic środowiskowych. Krzysztof Leśniak zaś zaprosił do zwiedzania wyrzutni każdorazowo przy okazji wycieczki na wydmy.
W trakcie spotkania można było obejrzeć kronikę lęborskiego koła, prowadzoną przez Romanę Białoskórska, sekretarza koła.
Fot. i tekst Iw. Ptasińska