O ponad połowę wzrosła w ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów. Na koniec ubiegłego roku blisko 873 tys. osób z ustalonym prawem do emerytury podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż bycie emerytem. Prawie 557 tys. z nich podlegało także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Zatrudnienie starszego pracownika to nie tylko zysk w postaci specjalistycznej wiedzy i umiejętności, ale także większa stabilność w zespole. Osoby w wieku emerytalnym cechują się zazwyczaj dużą lojalnością i rzetelnością, rzadko zmieniają pracę i chętnie dzielą się swoją wiedzą z młodszymi pracownikami. Dzięki temu mogą pełnić rolę mentorów i wspierać rozwój mniej doświadczonych kolegów.
– Z punktu widzenia seniora praca to coś więcej niż tylko dodatkowy dochód – mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. – Utrzymanie aktywności zawodowej sprzyja dobremu samopoczuciu, wzmacnia poczucie sprawczości i przynależności społecznej. Dla wielu z nich to również szansa na dalszy rozwój i pozostanie częścią życia zawodowego. Wspieranie zatrudnienia seniorów to racjonalna i korzystna strategia, zarówno dla rynku pracy, jak i całego społeczeństwa.
Jeszcze w 2018 r. na Pomorzu na 1000 seniorów z prawem do emerytury kontynuowało zatrudnienie 139. W ubiegłym roku ich liczba wzrosła 146 osób na każdy 1000 emerytów. Dla porównania, w 2018 r. w całym kraju było to 131, zaś w 2024 r. 137 zatrudnionych seniorów na 1000 na emerytów. Najwięcej pracujących emerytów na 1000 osób, które pobierały emeryturę w ubiegłym roku mieszkało na Mazowszu (166) i Wielkopolsce (152), a najmniej – na Podkarpaciu (91) i Lubelszczyźnie (107). Inaczej w regionach wygląda liczba pracujących emerytów w przeliczeniu na 1000 osób, które pracują w gospodarce narodowej. Najwięcej z nich zamieszkuje województwa: zachodniopomorskie (77), śląskie (75) i lubuskie (72), najmniej natomiast – województwo podkarpackie (45). W województwie pomorskim było to natomiast 61 osób.
– Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety, które stanowiły 58 proc. – informuje Krzysztof Cieszyński. – Większość pracujących emerytów, bo ponad 96 proc. to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Ich średni wiek to 67 i pół roku. Trzeba zaznaczyć, że był on wyższy dla mężczyzn, gdzie przekraczał nieznacznie 69 lat i niższy dla kobiet. Tam było to 66,3 roku.
Najwięcej zatrudnionych emerytów to osoby, które pracują na umowie o pracę. Seniorzy często dążą bowiem do stabilizacji zatrudnienia. Ich zaangażowanie i lojalność mogą pomóc w zmniejszeniu rotacji pracowników w firmie. Zatrudnionych w tej formie emerytów było ponad 38 proc. Własną firmę prowadził prawie co trzeci aktywny zawodowo senior, a co czwarty pracował na umowie zleceniu.
– Najwięcej emerytów – co szósty – pracowało u płatników, którzy działają w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej – oznajmia Krzysztof Cieszyński. – We wszystkich 16 województwach udział emerytów, którzy pracowali w tej branży był największy i wahał się od ponad 14 proc. do blisko 21 proc. W przypadku emerytów zamieszkałych w województwach mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim dominowała branża edukacyjna. Odpowiednio było to 18, 17 i 15 proc.
Nieco odmiennie wygląda ranking branż, w których zatrudnionych było najwięcej emerytów w przeliczeniu na 1000 osób, które pracowały w gospodarce narodowej. Najwięcej, bo 205 było ich w obsłudze rynku nieruchomości, mimo, że udział emerytów pracujących w tej sekcji jest stosunkowo niewielki, bo nieco ponad 4 proc. Najmniej emerytów pracowało w informacji i komunikacji – 15 oraz przy wytwarzaniu i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych – 19.
Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Oddział w Gdańsku / Zdjęcie: gov.pl
Czytaj też:
Proponuję nie wliczać w to wojskowych , którzy idą na emeryturę a później wracają do służby dotyczy to również policji , straży pożarnej. Reszta emerytów wraca do pracy z biedy , a nie z nudów.