Lęborski Młodzieżowy Dom Kultury zorganizował w miniony czwartek 6 grudnia sympatyczną mikołajkową imprezę: rozdanie nagród konkursowych w połączeniu z występami tanecznymi, zakończoną częstowaniem przez Mikołaja słodyczami.
Na sali tanecznej MDK zebrali się laureaci i jurorzy dwóch konkursów: XVII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Moje marzenia” oraz miejskiego konkursu „Wehikuł czasu – wspomnienie o przeszłości lub wyobrażenie przyszłości”. Towarzyszyli im tłumnie rodzice i opiekunowie plastyczni.
– Nadrzędnymi celami organizowanych przez nas konkursów jest rozwijanie zainteresowań plastycznych i umożliwienie najmłodszym twórcom pokazania swoich najciekawszych prac – mówi Alina Walkusz, wicedyrektor placówki, plastyk.
Teresa Szczepańska, dyrektor MDK, stwierdziła, iż na konkursy plastyczne, organizowane przez placówkę, wpływają od jakiegoś czasu naprawdę bardzo dobrze technicznie wykonane prace z ciekawymi rozwiązaniami tematycznymi. A to dlatego, że wymagania profesjonalnego jury są duże i ci opiekunowie i nauczyciele plastyki, których podopieczni w jakichś konkursach brali udział, orientują się już, jak wysoko poprzeczka jest ustawiona. Niedopracowane malunki zdarzają się rzadko.
Jury (Halina Krzewniak, prezes Stowarzyszenia TAK, jeszcze dwie malarki z tegoż stowarzyszenia: Jadwiga Niedbała i Alicja Łaga, dyrektor MDK Teresa Szczepańska oraz Agata Dorywalska, absolwentka Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej) spędziło wiele godzin na przeglądaniu i ocenianiu, gdyż na konkurs „Moje marzenia” wpłynęło 1217 prac z 75 placówek z 31 miast i wsi, a na konkurs „Wehikuł czasu” – 92 prace z 9 placówek Lęborka.
Główną nagrodę w konkursie „Moje marzenia” jury przyznało Amelii Wetcie l.9 z LTO Lębork, uczennicy Bożeny Siuty.
W grupie wiekowej 4-5 lata trzy kolejne: pierwszą, drugą, trzecią nagrodę zdobyli: Olga Janusz z POA Lębork, Zofia Pacek z MDK Lębork i Malwina Śliwa z Przedszkola nr 121 Wrocław. W grupie 6-8 lat I miejsce zajęła praca Magdaleny Ziemkowskiej z POA Lębork, II – Julii Grzebyty z LTO Lębork, III – Igi Kamińskiej z Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu, w grupie 9-12 lat: I – Antoniny Ciszewskiej z LTO Lębork, II – Macieja Bławata z POA Lębork, III – Zuzanny Gałki z LTO Lębork. Przyznano 15 wyróżnień w każdym przedziale wiekowym, w tym dzieciom z grupy 13-16 lat oraz szkół specjalnych. Otrzymali je: Zuzanna Zwara, Amelia Jasińska, Aleksandra Koszałka, Natasza Ciesielska, Konstanty Lubański, Marta Mitura, Magdalena Skwarło, Dawid Meyer, Weronika Półrolniczak, Anielka Alenowicz, Kacper Stojek, Natalia Leper, Weronika Pyśniak, Klaudia Owsiana i Natalia Janiszek.
Główną nagrodę w konkursie „Wehikuł czasu” otrzymała Aleksandra Piotrowicz z SP nr 8, uczennica Beaty Płocharskiej, ponadto pracująca w POA Lębork pod kierunkiem Grażyny Popin.
W grupie wiekowej 6-8 lat trzy pierwsze miejsca zajęli: Maciej Bławat z POA, Eliza Gostkowska i Marta Kulik z MDK, w grupie 9-12 lat: Oktawia Topyło z MDK, Zuzanna Piotrowska z SP nr 8, Kornelia Klawikowska z MDK, w grupie 13-16 lat: Patrycja Ziemienowicz z SGJ LTO. Agata Kowalska i Anna Kożuchowska z MDK.
W tym konkursie jury wyróżniło ponadto 7 prac: Wiktorii Mruk, Weroniki Półrolniczak, Darii Krzyżanowskiej, Marty Dziedzik, Aleksandry Stefaniak, Pauliny Mantaj i Elwiry Babijak.
Jak widać po liczbie uczestników konkursu, zainteresowanie oboma tematami było bardzo duże. Dzieci lubią wyrażać w takiej formie swoje pragnienia i marzenia. Okazuje się, iż najchętniej pragną posiadać w swoim ciepłym domu dużo zwierzątek. Dziewczynki preferują koty. Przyszłościowy zaś Lębork jest miastem barwnym i nowoczesnym, a przeszłość kojarzy się z latarniami ulicznymi, końmi i paniami w kapeluszach pod parasolkami.
Nagrody ufundowane przez Urząd Miejski i Starostwo rozdawały: wiceburmistrz Alicja Zajączkowska, dyr. Teresa Szczepańska i Halina Krzewniak, prezes Stowarzyszenia TAK i przewodnicząca jury.
Na rozdanie nagród nie dotarły dzieci spoza Lęborka z powodu utrudnień pogodowych.
Akcję konkursową uatrakcyjniły występy zespołów Jolanty Barańczuk: Stokrotek i Szyku oraz duetu Patrycja (Tochman) i Marek (Smentoch). Małe Stokrotki odtańczyły etiudy: zimową i marynarską, a starszy Szyk pokazał się w stylizowanych tańcach klasycznych.
Niespodzianką było przybycie Mikołaja ze słodyczami. Można się było nimi częstować i oglądać wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac, a na parterze wystawę malarstwa Jadwigi Niedbały ze Stowarzyszenia TAK, jednej z jurorek. Te ekspozycje można oglądać w godzinach pracy MDK.
Tekst i fot. Iw.Ptasińska