W pobliżu Łeby na Bałtyku zainstalowano pierwszą morską turbinę wiatrową o mocy 15 MW. To przełomowy moment dla Baltic Power – wspólnego projektu Grupy ORLEN i Northland Power, który jako pierwszy w Polsce dostarczy energię z morza.
Projekt Baltic Power zrealizował właśnie istotny krok – zakończył instalację pierwszej z 76 morskich turbin wiatrowych. Każda z nich ma moc 15 megawatów, co czyni je jednymi z największych i najnowocześniejszych na świecie. Turbiny typu V236-15 pochodzą od duńskiego producenta Vestas.
Z imponującą powierzchnią łopat – ponad 43,7 tys. m² (odpowiednik sześciu boisk piłkarskich) – i całkowitą wysokością sięgającą 260 metrów, turbiny Baltic Power należą do największych na świecie. Wieże wykonano częściowo ze stali pochodzącej z recyklingu, co czyni projekt pierwszym w Europie, który zastosował takie rozwiązanie.
Jak podkreślają przedstawiciele inwestycji, jedna turbina o mocy 15 MW wystarczy, by w ciągu minuty pracy zasilić autobus miejski na trasie 100 km.
– „Jesteśmy drugą morską farmą wiatrową w Europie, która instaluje turbiny o mocy 15 MW. Cieszy nas, że to właśnie Polska dołącza do grona liderów w tym obszarze” – podkreślono w komunikacie Baltic Power.
Postęp na morzu i na lądzie
Na obszarze morskim trwają intensywne prace związane z instalacją fundamentów (monopali) oraz elementów przejściowych. W kolejnych etapach zaplanowano montaż kabli międzyturbinowych i eksportowych, a jesienią – instalację morskich stacji elektroenergetycznych.
Równolegle postępują prace na lądzie – budowa stacji elektroenergetycznej i infrastruktury kablowej przebiega zgodnie z harmonogramem.
W kwietniu zakończono budowę bazy serwisowej w Łebie, która przez kolejne 30 lat będzie miejscem pracy dla ok. 70 techników. Obiekt już teraz wspiera kampanię instalacyjną na morzu.
2026 – start zielonej energii z Bałtyku
Uruchomienie farmy planowane jest na 2026 rok. Baltic Power stanie się wówczas pierwszą morską farmą wiatrową dostarczającą energię elektryczną do Polski.
Projekt zlokalizowany jest około 22 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa.