Przestępcy znów uderzyli. Podszywając się pod pracowników banku i wykorzystując emocje ofiary, okradli mieszkankę Lęborka na 15 tys. zł. Policja apeluje o ostrożność – oszuści są coraz bardziej przekonujący i bezwzględni.
Do zdarzenia doszło wczoraj. 50-letnia mieszkanka Lęborka otrzymała SMS-a o próbie kradzieży pieniędzy z jej konta. Zanim zdążyła dokładnie zapoznać się z treścią wiadomości, zadzwoniła do niej kobieta podająca się za pracownika banku. Twierdziła, że oszczędności 50-latki są zagrożone, ponieważ ktoś kilkakrotnie próbował wypłacić środki z bankomatu.
W celu „zabezpieczenia pieniędzy” oszustka przekierowała rozmowę do rzekomej pracowniczki działu bezpieczeństwa. Ta poinformowała, że za procederem może stać… pracownik banku. Kobieta miała natychmiast wypłacić wszystkie środki z konta – łącznie 15 tysięcy złotych – i nie przerywać połączenia.
Po wypłacie gotówki przestępcy poinformowali, że zagrożenie już minęło i teraz należy „zabezpieczyć” pieniądze, wpłacając je za pomocą kodów BLIK do wskazanego wpłatomatu. 50-latka posłuchała instrukcji. W ten sposób straciła wszystkie oszczędności.
Policja ostrzega: oszuści działają szybko i wzbudzają strach
Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie i po raz kolejny apelują o czujność. W tego typu oszustwach przestępcy podszywają się pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego, najczęściej banków, i wykorzystują element zaskoczenia oraz presję czasu, by zmanipulować swoje ofiary.
„Cechą charakterystyczną opisanych działań przestępczych jest podszycie się pod przedstawicieli instytucji zaufania publicznego takich jak banki, informując o zagrożeniu pieniędzy ulokowanych przez klienta i potrzebie podjęcia natychmiastowych działań w celu ich zabezpieczenia przed kradzieżą” – ostrzega policja.
Jak się bronić przed oszustami?
Aby uniknąć podobnych sytuacji, służby przypominają:
- Nigdy nie podawaj przez telefon danych do konta ani informacji o oszczędnościach, nawet jeśli rozmówca podaje się za pracownika banku.
- Nie wykonuj operacji na polecenie dzwoniących osób.
- Zawsze weryfikuj połączenia, dzwoniąc na infolinię banku – używaj numeru dostępnego na oficjalnej stronie internetowej.
- W razie podejrzenia oszustwa niezwłocznie skontaktuj się z policją.
Czy zbadano IQ pokrzywdzonej? Być może należy się jej jakaś renta dla upośledzonych umysłowo?
Do Antoni :
Jak można o innych osobach pisać że są upośledzone umysłowo, tylko dla tego że ich ktoś oszukał.
To tylko świadczy o Pana „inteligencji”i braku szacunku do innych osób.