Cofamy się w czasie dzięki archiwalnym zdjęciom! Zobaczcie, jak prezentował się kiedyś Lębork na ogólnych widokach. Oto kilkanaście ujęć panoram naszego miasta.
Historia Lęborka to opowieść o zmianach granic, władzy i przynależności państwowej. Miasto, którego losy splotły się z historią zarówno Polski, jak i Niemiec, przez wieki przechodziło z rąk do rąk – od książąt pomorskich, przez Zakon Krzyżacki, aż po koronę Rzeczypospolitej i państwo pruskie.
Od słowiańskiej osady po miasto z nadania Zakonu Krzyżackiego
We wczesnym średniowieczu na terenie dzisiejszego Lęborka istniała słowiańska osada o nazwie Lewino, należąca do książąt Pomorza Gdańskiego. Według kronikarza Restorfa, Lębork był już miastem w 1285 roku, choć brak innych dokumentów potwierdzających ten fakt. Pewne źródło pojawia się dopiero w 1341 roku, gdy Dietrich Burggraf von Altenburg, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego, nadaje Lęborkowi prawa miejskie chełmińskie.
Zakon, Polska, Pomorze – ciągła rotacja władzy
Miasto znajdowało się pod władzą Zakonu Krzyżackiego w latach 1310–1454. Po wybuchu wojny trzynastoletniej król Kazimierz Jagiellończyk wcielił Lębork wraz z Pomorzem Gdańskim do Królestwa Polskiego. Jednak już w 1455 roku Rada Gdańska przekazała Lębork księciu pomorskiemu Erykowi II.
W 1490 roku Lębork przeszedł w ręce księcia Bogusława X, jako posag jego żony – córki Kazimierza Jagiellończyka. Ten stan rzeczy utrzymał się aż do 1637 roku, kiedy to po śmierci ostatniego księcia z rodu Gryfitów, Bogusława XIV, Lębork został ponownie włączony do Polski.
Zależność lenna i utrata miasta na rzecz Prus
Tylko przez 20 lat miasto pozostawało w granicach Polski. W 1657 roku, na mocy traktatów welawsko-bydgoskich, król Jan Kazimierz przekazał Lębork elektorowi brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi. Do roku 1698 elektorzy składali jeszcze hołd królowi Polski, jednak od czasów Fryderyka II, lenna nie odnawiano.
W 1773 roku, na mocy traktatu rozbiorowego, Lębork oficjalnie znalazł się w granicach pruskiej prowincji Pommern, gdzie pozostał aż do końca II wojny światowej.
Powrót do Polski w 1945 roku
Po ofensywie styczniowej, 10 marca 1945 roku, Lębork po raz kolejny – i tym razem definitywnie – powrócił do Polski.
Czytaj też: