W gminie Nowa Wieś Lęborska rusza długo wyczekiwana inwestycja, która odmieni lokalną ofertę kulturalną i czytelniczą. Ogłoszono przetarg na przebudowę i rozbudowę Gminnego Ośrodka Kultury oraz budowę nowoczesnej biblioteki. Projekt łączy w sobie szacunek do historii i nowoczesne rozwiązania, a jego zakończenie planowane jest na 31 października 2027 roku.
Planowana inwestycja została podzielona na trzy etapy.
🔹 Etap I zakłada modernizację zabytkowej części GOK-u. Budynek zachowa swój historyczny charakter, zyska jednak nowoczesne wnętrza, poprawioną estetykę i komfort użytkowania. Przestrzeń będzie bardziej funkcjonalna i dostępna.
🔹 Etap II obejmuje budowę nowego skrzydła GOK-u z przestronną salą spotkań, zapleczem technicznym oraz tzw. „plombą”, która połączy istniejący ośrodek z przyszłą biblioteką. Powstaną także pomieszczenia biurowe i szatnie.
🔹 Etap III to powstanie zupełnie nowego budynku biblioteki. Obiekt będzie wyposażony m.in. w antresolę oraz taras z widokiem na rzekę. Przestrzeń zostanie dostosowana do potrzeb różnych grup wiekowych – od dzieci po seniorów. Znajdzie się tu także nowoczesne zaplecze techniczne.
Wartość i terminy
Kosztorysowa wartość inwestycji wynosi około 10,5 mln zł. Oferty w przetargu można składać do 5 czerwca 2025 r., do godziny 10:00 za pośrednictwem Platformy e-Zamówienia.
– To kolejny krok w stronę nowoczesnej i przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców – miejsca spotkań, działań twórczych, wydarzeń i inspiracji – podkreślają przedstawiciele gminy.
Projekt ma na celu stworzenie przestrzeni otwartej na ludzi i pomysły, która będzie służyć lokalnej społeczności przez kolejne dekady.
Śmieszą mnie te centra kultury na wsiach.przecież tam oprócz spotkań na kawę nic się nie dzieje.przykladem jest maszewo
Moim skromnym zdaniem, jako społeczeństwo powinniśmy zadbać o zachowanie historycznego charakteru tego obiektu. Taka decyzja byłaby bardziej spójna nie tylko z jego przeszłością, ale również z tożsamością miejsca. Dziedzictwo kulturowe zasługuje na szacunek i świadome podejście – nie na uproszczenia pod pozorem nowoczesności.
A plac zabaw dla dzieci kiedy powstanie?
Nasze dzieci nie mogà się integrować bo nie ma gdzie się spotykać
Trudno nie odnieść wrażenia, że w projekcie zabrakło jednak szacunku dla roślinności, która jest silnie powiązana z tym miejscem i istniejącym obiektem. Zielona osłonięta enklawa ze starymi drzewami zmieni się w betonowo zielone place. Miejsce zmieni swój parkowy charakter na zawsze, drzewostan zostanie silnie ograniczony a zielone dachy, bardzo długo nie będą zielone. Szkoda, że ta nowoczesność tak silnie ingeruje w tak piękną, rozpoznawalną i historyczną tkankę gminnej wsi. Patrząc na wizualizacje odnoszę wrażenie, że nowoczesność przyćmi jednak historię. Szkoda.
“Pamiętajcie o ogrodach
Przecież stamtąd przyszliście
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa tylko liście
Pamiętajcie o ogrodach
Czy tak trudno być poetą
W żar epoki nie użyczy wam chłodu
Żaden schron żaden beton”
– Jan Pietrzak i Jonasz Kofta