Choć pogoda nie rozpieszczała, mieszkańcy Lęborka i goście z regionu tłumnie ruszyli tropem historii i nauki. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Nocy Muzeów, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Oświeceni, genialni, szaleni. Historia wybranych wynalazków”. Szczególną atrakcją tegorocznej edycji było otwarcie dla zwiedzających dawnych murów Zamku Krzyżackiego.
– Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Lęborku po raz kolejny pokazała, że nasza lokalna społeczność ceni wspólne przeżywanie kultury, historii i sztuki – mówi Jarosław Litwin, burmistrz Lęborka. – Mimo chłodnej, niepewnej pogody, wielu mieszkańców zdecydowało się wyjść z domów i aktywnie spędzić ten wieczór. To dla mnie, jako burmistrza, sygnał, że Lębork żyje, że ludzie chcą się spotykać, poznawać i wspólnie doświadczać tego, co wartościowe.
Noc Muzeów w Lęborku na długo zapadnie w pamięć uczestnikom. Miasto tętniło życiem – od historycznych wież i baszt, przez bibliotekę i muzeum, aż po raz pierwszy udostępniony zwiedzającym dawny Zamek Krzyżacki, dziś siedzibę sądu.
– Cieszę się, że program przygotowany przez nasze instytucje kultury, stowarzyszenia i pasjonatów spotkał się z tak dużym zainteresowaniem – dodaje Jarosław Litwin. – Po raz pierwszy dla zwiedzających udało się otworzyć zamek, do tego wystawy, projekcje, instalacje artystyczne, bicykle na placu Pokoju, wystawa fotograficzna w Baszcie Kwadratowej, każda z atrakcji miała swoją publiczność i tworzyła niezapomniany klimat tej wyjątkowej nocy
Oficjalne otwarcie miało miejsce w siedzibie głównej Muzeum przy ul. Młynarskiej, gdzie zaprezentowano wystawę kinematograficzną z prywatnej kolekcji Władysława Nowaka. Chwilę później sala etnograficzna wypełniła się muzyką i tańcem – wszystko za sprawą występu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Levino”. Goście mogli również posmakować tradycyjnych wafli i dowiedzieć się więcej o kulturze ludowej regionu.
Na Placu Pokoju czekały atrakcje dla miłośników klimatów retro – przejażdżki bicyklem, stylizowany fotosalonik oraz występ kataryniarza, który przeniósł słuchaczy w muzyczną przeszłość.
Można było podziwiać skarby z przeszłości w Galerii „Strome Schody”, gdzie zaprezentowane były znaleziska, które znaleźli detektoryści w ziemi: od rzymskich monet po średniowieczne ozdoby, guziki, plomby i narzędzia. Naukowe emocje sięgały zenitu także w Wieży Ciśnień, gdzie niemal setka dzieci uczestniczyła w warsztatach z eksperymentami chemicznymi.
Miejska Biblioteka Publiczna oprócz nocnego zwiedzania zabytkowego budynku, zaprosiła na spotkanie z Małgorzatą Zielińską – autorką książki „Ptaki najpiękniej śpiewają nocą”.
W basztach na odwiedzających czekały pokazy średniowiecznej broni, warsztaty zielarskie i pszczelarskie oraz ekspozycje poświęcone historii fotografii. Nie zabrakło również atrakcji duchowych i widokowych – otwarte dla publiczności były wieże kościołów św. Jakuba Apostoła i NMP Królowej Polski.
Na zmęczonych i zziębniętych uczestników czekał wyjątkowy punkt gastronomiczny – autobus Polskiego Czerwonego Krzyża, w którym serwowano gorącą kawę i herbatę, przy okazji przybliżając ponad 100-letnią historię tej zasłużonej organizacji.
– Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia – pracownikom muzeum, wolontariuszom, partnerom instytucjonalnym i technicznym. Dzięki Wam Noc Muzeów 2025 w Lęborku była nie tylko udana, ale i inspirująca – mówi Jarosław Litwin.