Polskie Elektrownie Jądrowe ogłosiły start czwartej edycji Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS), którego celem jest wspieranie projektów ważnych dla lokalnych społeczności w rejonie planowanej budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
PWIS to kontynuacja wcześniej realizowanego Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. Od 2015 roku spółka wsparła już ponad 300 inicjatyw społecznych w powiatach wejherowskim, puckim i lęborskim. W tegorocznej edycji szczególny nacisk położono na projekty edukacyjne i związane z bezpieczeństwem. Budżet programu wynosi 2,3 mln zł.
– Podsumowując ubiegłoroczną edycję programu, przeanalizowaliśmy zgłaszane nam dotąd uwagi i wnioski. Wychodząc tym głosom naprzeciw, postanowiliśmy zmodyfikować tegoroczną formułę PWIS. Pierwszeństwo będą miały projekty z zakresów edukacji i bezpieczeństwa proponowane przez objęte dofinansowaniem gminy i uprawnione instytucje z regionu naszej inwestycji. Niedawno zorganizowaliśmy też spotkania z przedstawicielami lokalnych samorządów i instytucji uprawnionych do składania wniosków, podczas których przybliżyliśmy założenia i zasady przyznawania środków w ramach tego programu. Zależy nam, aby wspierane przez nas projekty dawały możliwie najlepsze efekty społeczne – mówi Ludmiła Sandros, kierownik działu komunikacji społecznej i edukacji w PEJ.
W poprzedniej edycji PWIS środki przeznaczono m.in. na montaż oświetlenia ulicznego w Słajszewie, zakup sprzętu ratowniczego dla OSP Choczewo oraz realizację projektu „Ja to umiem, ja to wiem”, w ramach którego powstał gabinet wspierający rozwój i zdrowie psychiczne dzieci w wieku przedszkolnym.
– Przykładów projektów jest wiele, a łączy je jedno – wszystkie one odpowiadają na realne potrzeby mieszkańców gmin w pobliżu powstającej elektrowni jądrowej i wszystkie służą mieszkańcom – podkreśla Sandros.
PWIS cieszy się dużym zainteresowaniem i realnie wspiera rozwój infrastruktury, edukacji i działań społecznych w regionie. Dotąd przekazano blisko 20 mln zł na lokalne inicjatywy.
Wnioski do programu mogą składać m.in. samorządy, ich jednostki pomocnicze, organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia oraz ochotnicze straże pożarne. Szczegóły dotyczące programu, wzory dokumentów i regulamin dostępne są na stronie www.pej.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać także w Lokalnych Punktach Informacyjnych PEJ, gdzie pracownicy spółki wspierają w przygotowywaniu dokumentów i rozliczeń.