Radny Rady Miejskiej Krzysztof Siwka zaproponował budowę trzech dróg rowerowych w Lęborku. Nowe połączenia miałyby przysłużyć się przede wszystkim uczniom Szkoły Podstawowej nr 3, 4 i 8. Burmistrz Jarosław Litwin obiecuje wziąć pomysły pod uwagę.
Łącznie radny złożył trzy wnioski z propozycjami budowy dróg rowerowych. Pierwsza z nich miałaby powstać od przejazdu kolejowego na ul. Mireckiego do Szkoły Podstawowej nr 8, a druga od przejazdu kolejowego na ul. Komuny Paryskiej poprzez ulicę Czołgistów i Jagiellońską – również do Szkoły Podstawowej nr 8.
– Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku nie mają możliwości bezpiecznego i sprawnego przejazdu rowerami i hulajnogami z domów do szkoły – pisze w swoim wniosku Krzysztof Siwka, radny Rady Miejskiej w Lęborku. – Wnioskuję o wybudowanie tych dróg rowerowych i podłączenie ich z ciągiem pieszo-rowerowym przylegającym do szkoły i Starostwa Powiatowego w Lęborku.
Jak twierdzi radny, wybudowanie dróg rowerowych poprawi bezpieczeństwo użytkowników i zmniejszy ruch samochodowy w Lęborku. Szans na realizację tych pomysłów nie przekreśla burmistrz Jarosław Litwin.
– Propozycje będą brane pod uwagę w trwającym obecnie procesie ustalania działań w zakresie ścieżek rowerowych w Lęborku – informuje Jarosław Litwin, burmistrz Lęborka.
Trzecia propozycja dotyczy budowy drogi rowerowej od Orlika Szkoły Podstawowej nr 4 przy alei Wolności do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Kossaka.
W swoim wniosku radny przypomniał, że w ramach programu rewitalizacji „Lębork – Nowy Świat” w 2023 roku wybudowano m.in. asfaltową ścieżkę rowerową od ul. Nadmorskiej poprzez ul. Kellera do al. Wolości (przy Orliku).
– Posiadamy gotową dokumentację projektową zatwierdzoną decyzją ZRID z dnia 11.09.2024 r. na rozbudowę alei Wolności w Lęborku, w ramach której zaprojektowano ścieżkę rowerową (w północnej części drogi) na odcinku od placu Piastowskiego do skrzyżowania z ul. Kossaka – oznajmia Jarosław Litwin. – Realizacja tego zadania została zgłoszona do dofinansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Sama realizacja będzie musiała być poprzedzona zawarciem Porozumienia ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Lęborka z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, które zaplanowane zostało na 2025 rok.
CZYTAJ TEŻ:
Zdjęcia: Tomasz Wojtalik
2 Komentarze
A co z kontynuacją chodnika przy ul Kanałowej. Piszecie o ścieżce rowerowej, a chodnika jak nie było tak nie ma.
Zobaczycie inwestycje aż zdziwicie sie .. kończą sie zaczęte przez byłego burmistrza i kilka gdzie były Burmistrz pozyskał srodki a Nowy Pan Burmistrz … miejsca pracy inwestycje …..Srodki z Góry rozdawane są według klucza Partyjnego ….