Fotopułapka Nadleśnictwa Strzebielino uchwyciła przechodzącego w pobliżu szczeniaka wilka. Potwierdza to, że na tym terenie znajdują się nory rozrodcze tego gatunku.
Wciąż nie wiadomo ile dokładnie liczy populacja wilków na Pomorzu, ale szacuje się, że może być nawet około 250 zwierząt tego gatunku. To oznaczałoby, że wilki polubiły pomorskie lasy, bo jeszcze parę lat temu ich szacunkowa liczba wynosiła około 150.
Niedawno, 29 lipca, fotopułapka zarejestrowała małego wilka w Nadleśnictwie Strzebielino w powiecie wejherowskim, w którym już od lat wiadomo, że bytują wilki.
Do tej pory obecność wilków zaobserwowano m.in. w Borach Tucholskich czy w Słowińskim Parku Narodowym.
Pamiętajmy, że wilki są pod ścisłą ochroną gatunkową. Mimo, że wilk to jeden z większych drapieżników występujących w Polsce to człowiek nie powinien go się obawiać. Wilki są bardzo ostrożne i unikają konfrontacji z ludźmi, natomiast pełnią ważną rolę w ekosystemie, regulując liczebność populacji innych zwierząt.
Co zrobić, kiedy zaobserwujemy wilka będąc na spacerze w lesie?
Przede wszystkim należy zachować spokój. Zwierzę nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Zazwyczaj spotkania z wilkami trwają kilka, kilkanaście sekund. Jednak podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich. Widząc wilka na swojej drodze należy zachować dystans, ostrożność i uważać na psy. Nie należy dokarmiać wilków, bo w ten sposób oswajamy go, co powoduje, że traci instynkt samozachowawczy.
CZYTAJ TEŻ:
Fot. Nadleśnictwo Strzebielino
1 Komentarz
Cio on tam siam robił? Dzie rodzice?
Komentarze są wyłaczone