O ustawowych zadaniach świadczonych na rzecz podopiecznych, uwarunkowaniach związanych z zarządzaniem placówką oraz o najpilniejszych potrzebach rozmawiał starosta Tomasz Litwin z dyrektor Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Lęborku Agnieszką Szumańską. Starosta zapoznał się także na miejscu z warunkami pobytu podopiecznych w ośrodku.
Jak tłumaczą urzędnicy Starostwa Powiatowego w Lęborku, okres wakacji sprzyja podobnym spotkaniom, ponieważ to czas przymiarki do konstrukcji przyszłorocznego budżetu powiatu i planów finansowych poszczególnych jednostek. Pozwala określić potrzeby, ocenić możliwości realizacyjne i zaplanować najpilniejsze działania, poprawiające przede wszystkim standardy pobytu podopiecznych i warunki pracy obsługi. Starosta zapoznał się z infrastrukturą obiektu, zajrzał do miejsc rekreacji, przeprowadzania zabiegów rehabilitacyjnych, obejrzał stołówkę i pomieszczenia, w których podopieczni wspólnie spędzają czas.
– O działalności poszczególnych jednostek najlepiej rozmawiać na miejscu, mając możliwość poznania od wewnątrz ich specyfiki i zapoznania się ze stanem infrastruktury – mówi Tomasz Litwin, starosta powiatu lęborskiego. – To również świetna możliwość omówienia bieżących potrzeb na miejscu, opierając się na konkretnych przykładach. Stąd właśnie pomysł na spotkania w jednostkach organizacyjnych powiatu.
DPS świadczy usługi zapewniając miejsce zamieszkania, wyżywienie, odzież i obuwie, utrzymanie czystości. Realizuje wsparcie podopiecznych polegające na umożliwieniu udziału w terapii zajęciowej, rehabilitacji i innych formach terapii prowadzonych w domu, podnoszeniu sprawności i aktywizowaniu mieszkańców, umożliwieniu zaspokojenia potrzeb duchowych i kulturalnych, a także zapewnieniu warunków do rozwoju samorządności mieszkańców.
Jednostka dysponuje 58 miejscami dla mieszkańców, w tym 28 dla osób przewlekle somatycznie chorych i 30 dla osób w podeszłym wieku. Zespół bezpośrednio zajmujący się podopiecznymi tworzą wykwalifikowane pielęgniarki, psycholog, instruktor terapii zajęciowej, instruktor ds. kulturalno-oświatowych, fizjoterapeuta, pracownik socjalny, opiekunki i pokojowe. W najbliższym otoczeniu znajduje się ogród i park miejski.
Wśród najpilniejszych potrzeb zgłoszonych staroście przez dyrekcję jednostki znalazły się te dotyczące odnowienia i modernizacji przestrzeni, w których przebywają podopieczni, ponieważ minęło sporo czasu od ostatniego kapitalnego remontu.
W wizycie w DPS 2 uczestniczyła także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bogusława Lis-Zielińska, która przedstawiła działania PCPR w zakresie świadczenia pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym realizowane przez DPS-y. Dom Pomocy Społecznej Nr 2 w Lęborku zapewnia całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby bytowe, społeczne, religijne na poziomie obowiązującego standardu (określonego w rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z 19.10.2005 roku w sprawie Domów Pomocy Społecznej (Dz.U. nr 217, poz. 1837).
Źródło / Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku